Namierzanie MP3

RIAA przedstawia projekt systemu, który pozwoli na identyfikację praw autorskich dotyczących plików muzycznych.

RIAA (Recording Industry Association of America) przedstawiła projekt systemu, który pozwoli na identyfikację cyfrowych plików muzycznych, tak by można było łatwo "śledzić" ich dystrybucję i naliczać stosowne opłaty za ich pobieranie.

Pomysł systemu opiera się na kodowaniu w nagłówkach plików informacji, które pomogą właścicielom praw autorskich w "monitorowaniu" używania plików muzycznych i pobieraniu opłat za korzystanie z utworów. W dołączonym do zawartości pliku kodzie będzie można zapisywać ograniczenia dotyczące słuchania muzyki, np. termin, po którego przekroczeniu plik przestaje działać. Możliwe będzie też skorzystanie z jednorazowego dostępu do bazy utworów, które będą np. odgrywane podczas przyjęcia.

Do zarządzania projektem RIAA wybrała Rightscom, brytyjską firmę konsultancką, która w przeszłości projektowała i zajmowała się rozwojem systemów identyfikacji. Przedstawiciele RIAA chcą, by system został opracowany jeszcze przed połową przyszłego roku.

System identyfikacji, zdaniem RIAA, przyczyni się też do rozwoju dostarczania muzyki przez Internet. Jak twierdzi Cary Sherman, wiceprezydent RIAA, standard, jaki zamierza wprowadzić stowarzyszenie, pozwoli na identyfikację również tych plików, które są "dystrybuowane" przez serwisy wymiany plików, takie jak Napster. Twórcy projektu chcą współpracować z innymi przedstawicielami rynku muzycznego, m.in. dystrybutorami muzyki.


Zobacz również