NanEye 2B - najmniejszy na świecie moduł aparatu cyfrowego

Portugalska firma AWAIBA zaprezentowała najmniejszy na świecie moduł aparatu cyfrowego noszący oznaczenie NanEye 2B. W porównaniu do główki zapałki to prawdziwy mikrus.

NanEye 2B w porównaniu do zapałki

NanEye 2B w porównaniu do igły

Polecamy:

Zobacz też:

AWAIBA to portugalska firma zajmująca się produkcją sensorów CMOS przeznaczonych do specyficznych zastosowań, np. w medycynie. Nie inaczej jest też z jej najnowszą konstrukcją, czyli modułem aparatu cyfrowego noszącym oznaczenie NanEye 2B.

NanEye 2B zaskakuje swoimi wymiarami. Jego producent przekonuje, że jest to najmniejsze tego typu rozwiązanie na świecie. Patrząc na nie, wydaje się, że ma podstawy, aby tak twierdzić. Moduł mierzy bowiem zaledwie 1 x 1 x 1,5 milimetra!

We wnętrzu urządzenia umieszczono miniaturowy sensor CMOS o wymiarach 1 x 1 milimetra i rozdzielczości 250 x 250 pikseli (wielkość pojedynczego piksela to 3 x 3 mikrony). Za "transport" padającego na niego światła odpowiada natomiast miniaturowy obiektyw składający się z pojedynczej sferycznej soczewki.

Rejestrowany przez moduł obraz jest przesyłany za pomocą cieniutkiego kabla i interfejsu LVDS do specjalnej płyty przekaźnikowej o wymiarach 15 x 13 mm (zapewnia ona również niezbędne zasilanie). Z niej z kolei wędruje dalej (za pomocą kabla o maksymalnej długości 5 metrów) do stacji bazowej, która za pomocą interfejsu USB 2.0 (jest również z niego zasilana) przekazuje go do komputera PC.

Warto dodać, że NanEye 2B pracuje pod napięciem 1,8 V i cechuje się poborem mocy na poziomie 4 mW. Ponadto producent dostarcza wraz z nim oprogramowanie NanEye, które zarządza pracą całego zestawu i jest kompatybilne z systemami Windows XP, Vista i 7.