Nano Server - Microsoft ogłasza kolejny "krok w chmurze"

Microsoft zaanonsował Nano Server - platformę przeznaczoną do obsługi aplikacji sieciowych oraz chmurowych systemów przechowywania i obróbki danych. Jest on zbudowany na fundamencie Windows Server, ale przekształcony tak mocno, że symbolizuje to nowa nazwa.

Nano Server ma znacznie przyśpieszyć działanie serwerów, co w efekcie przełoży się na szybszy dostęp użytkowników do aplikacji i narzędzi przechowywanych w chmurze. Microsoft podaje, że główną jego siłą będzie wsparcie dla wielu języków programowania i środowisk (C, Java, Node.js, Python) uruchamianych na maszynach wirtualnych, kontenerach oraz na fizycznych serwerach. Wszystko to w powiązaniu z infrastrukturą chmurową Microsoftu działającą pod Hyper-V.

Nano Server - Microsoft ogłasza kolejny "krok w chmurze"

Schemat działania "chmurowego" serwera (foto: Technet)

Ponieważ "Nano" w nazwie obowiązuje, z platformy usuniętych zostało wiele elementów - m.in. zdalne wsparcie, co oznacza, że całe zarządzanie odbywać się będzie poprzez WMI i PowerShell. Zostawiono jednak obsługę Microsoft Visual Studio i System Center. Jak informuje Microsoft, aktualny build osiąga lepsze wyniki niż Windows Server - to o 93% mniejsza wielkość VHD, 80% rzadsza konieczność restartu, 92% rzadziej otrzymuje krytyczne poprawki. Więcej na ten temat firma zaprezentuje na konferencji Ignite, która odbędzie się na początku maja w Chicago. Nowe rozwiązanie dla serwerów nie oznacza jednak porzucenia przez Microsoft rozwoju linii Windows Server.

Zobacz również:

  • Własna strona internetowa - od czego zacząć?
  • Windows 11 - funkcje, które warto poznać