Nanochipy z Japonii

Trzy japońskie firmy opracowały trójwymiarową technologię produkcji obiektów w skali nanometrów.

Naukowcy z firm NEC, Seiko Instruments i Himeji Institute of Technology opracowali superprecyzyjną technologię produkcji trójwymiarowych obiektów w skali nanometrów (1/1,000,000 metra). W celach demonstracyjnych naukowcy wykonali z węgla najmniejszy na świecie kieliszek do wina o średnicy 2,75 nm, będący ok. 200 tys. razy mniejszy od standardowych kieliszków. Jak informują biorące udział w projekcie firmy, nowa technologia znajdzie zastosowanie przy produkcji półprzewodników i innych zaawansowanych produktów elektronicznych nowej generacji.

Nowa technika otwiera drogę do produkcji ultraminiaturowych urządzeń, takich jak biosensory, wydajne optyczne urządzenia komunikacyjne i przełączniki. Technologia otwiera także perspektywy dla nanoelektromechaniki, nanooptyki, produkcji bionanochipów i sensorów.

Tworzenie obecnie tak małych struktur wymaga korzystania z dwuwymiarowego procesu produkcji, stosowanego przy półprzewodnikach. Technologia ta oprócz kilku innych ograniczeń oferuje dokładność tylko do poziomu mikronów. Rozwiązanie opracowane przez naukowców z NEC, Seiko Instruments i Himeji Institute of Technology opiera się na użyciu wiązki jonów galu o średnicy 10 nm i komputerowo kierowanego systemu odchylania elektromagnetycznego, który umożliwia w gazie zawierającym materiał bazowy tworzenie w czasie rzeczywistym obiektów z dokładnością do poniżej 100 nm.


Zobacz również