Nanorobot dostarczy lek bezpośrednio do guza rakowego

Naukowcom udało się odkryć sposób kierowania nanorobotami w ludzkim ciele. Nowa technika w przyszłości mogłaby posłużyć do walki z rakiem.

Badania prowadzone są w NanoRobotics Laboratory at École Polytechnique de Montréal. Skupiają się one na sposobach kierowania miniaturowymi robotami (można je zobaczyć jedynie pod mikroskopem) poprzez sieć naczyń krwionośnych człowieka. Dzięki tej technice możliwe jest wysłanie nanorobotów do chorej części ludzkiego ciała, do której obecnie można się dostać jedynie za pomocą niebezpiecznej operacji.

Nowa technika postrzegana jest jako rozwiązanie mogące zapewnić od lat oczekiwany przełom w leczeniu raka.

Technologia jest jeszcze w fazie rozwoju, lecz jest na tyle perspektywiczna, że specjalizujące się w robotyce firmy Quantum International, Intuitive Surgical, iRobot Corporation i Dover Corporation zadeklarowały, że zamierzają się poważnie zaangażować w jej rozwój.

"Używanie robotów do dostarczania leków zabijających raka bezpośrednio do guza znajdującego się głęboko w organizmie może na zawsze zmienić leczenie tej choroby" - powiedział Robert Federowicz, prezes Quantum, z którego słowami trudno się nie zgodzić.

Trzymam kciuki za powodzenie tego fantastycznego przedsięwzięcia!