Nanoroboty w ludzkim organizmie to nie mit – przełom w badaniach

Potencjał nanorobotów jest ogromny, a dzięki nowym rozwiązaniom ich wykorzystanie jest co raz bliżej. Wszystko, dzięki rzęskom i pantofelkowi.


Wbrew pozorom, nanotechnologia nie jest już mrzonką rodem z filmów z gatunku fikcji naukowej. Co więcej, jest to jedna z najprężniej rozwijających się i najbardziej fascynujących dziedzin nauki, która znalazła zastosowanie w licznych dziedzinach nie tylko stricte naukowych, ale także przemysłowych. Jej osiągnięcia natomiast, biorą udział w rozlicznych procesach ekologicznych, medycznych, czy przetwórczych (m.in. przy tworzeniu materiałów budowlanych, opakowań spożywczych, a nawet samej żywności oraz kosmetyków).

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że rozwiązania nanotechnologiczne towarzyszą nam praktycznie każdego dnia, również wtedy, gdy ich nie widzimy. Jednak o to przecież chodzi, prawda? Nanotechnologia zajmuje się bowiem opracowywaniem rozwiązań w rozmiarze nano, czyli miliardowej części metra (0,000 000 001 m).

nauka, nanoroboty, nanotechnologia, poruszanie się, mechanizm napędowy, rzęski, polimery, pole magnetyczne, nano, rozmiar, właściwości, Medycyna, badania, naukowiec, nanoboty, leczenie, odkrycie, badacze, ochrona zdrowa, zdrowie, internet

Zbliżenie na rzęski nanorobota

Nanoroboty

Jednym z obszarów zainteresowań tej dziedziny są nanoroboty, mające ogromny potencjał szczególnie w medycynie i mogłyby posłużyć do sprecyzowanego leczenia oraz podawania leków. Na przeszkodzie stoi jednak dość istotny problem, a mianowicie – sterowanie. Ze względu na rozmiary, konieczna jest minimalizacja wszelkich, wchodzących w skład takiego urządzenia elementów, w tym napędowych. Przez to, opracowanie mechanizmu do skutecznego i jednocześnie kontrolowanego poruszania nanorobota, stanowiło ogromne wyzwanie. Przynajmniej, do tej pory.

Rzęski i pantofelek w służbie medycyny

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven wpadli na pomysł, aby w kwestii projektu nanorobotów zwrócić się do samej matki natury i nie zawiedli się. Wzorując się na Pantofelkach (kojarzonych prawdopodobnie z lekcji biologii), a konkretnie na ich mechanizmie poruszania się za pomocą rzęsek, udało się wreszcie opracować sposób na kontrolowany ruch robotów w rozmiarze nano.

W tym celu, zarówno do budowy otoczki nanorobota, jak i odlewu jego rzęsek, wykorzystano połączenie płynnego z cząsteczkami żelaza karbonylowego. Tym sposobem, robot ma miękkie ciało, a jego rzęski – właściwości magnetyczne, reagujące na pole magnetyczne, którego zastosowania wprawia konstrukcję w ruch.

Przeprowadzone badania wykazały, że tego typu nanorobot może poruszać się pod kątem nachylenia, wynoszącym 45 stopni. Co więcej, jest on w stanie unieść przedmiot ważący dziesięć razy więcej niż on sam i mieć odmienne zastosowanie, w zależności od tego, czy zostanie umieszczony rzęskami w górę, czy w dół.

To osiągniecie jest nieocenione w skali całej medycyny i może umożliwić skuteczniejsze leczenie, a także ratowanie życia oraz zdrowia milionów pacjentów na całym świecie.

Sprawdź także:

H5N8 - nowy wirus ptasiej grypy może wywołać kolejną pandemię