Nanotechnologia w walce z rakiem

Niezawodni naukowcy z Massachusetts Institute of Technology opracowali nowatorską metodę leczenia chorób nowotworowych - złote nanocząsteczki, pochłaniając promieniowanie w bliskiej podczerwieni oddają zaabsorbowaną energię w postaci ciepła, zabójczego dla komórek rakowych, ale nieszkodliwego dla zdrowej tkanki.

Znalezienie skutecznego lekarstwa na raka, które nie powoduje groźnych skutków ubocznych dla pacjenta, jest od dawna jednym z największych wyzwań współczesnej medycyny. Jak informuje MIT, choroba nowotworowa dotyka ok. 7 mln. ludzi rocznie. Szacuje się, że do 2020 r. liczba ta wzrośnie do 20 mln. Większość osób, u których guz wykrywany jest na późniejszych etapach, przechodzi wyczerpujące chemio- i radioterapie. Nie są one wcale gwarancją sukcesu, gdyż osłabiają cały organizm. Metoda nanocząsteczkowa, precyzyjnie eliminująca tkankę rakową, może więc okazać się przełomem w walce z tą groźną chorobą.

Światło w bliskiej podczerwieni przechodzi przez organizm pacjenta bez szkody dla zdrowych komórek. Złote nanocząsteczki akumulują jednak tę energię, którą oddają w postaci ciepła gromadząc się w komórkach guza. To zaś jest dla nowotworu zabójcze. Wszelkie cząsteczki, które nie odnajdą drogi do guza, są filtrowane przez wątrobę i śledzionę. Badacze MIT zastosowali nanokurację na myszach - u gryzoni, którym wstrzyknięto miniaturowe cząsteczki, zauważono zniknięcie guzów nowotworowych po 15 dniach. Co ważne - w czasie trwania eksperymentów (przez trzy miesiące) nie nastąpiły nawroty choroby.

Naukowcy MIT twierdza, że jest to najbardziej efektywny przykład wykorzystania nanotechnologii w walce z nowotworami - a próby podejmowano też na innych amerykańskich uczelniach, w tym na Uniwersytecie Stanforda i Uniwersytecie w San Diego.

Aktualizacja: 08 maja 2009 12:33

Informacja została zaktualizowana o dodatkową treść.