Napęd Blu-ray 6x dla komputerów z jabłkiem

Spółka MCE rozpoczęła sprzedaż napędu optycznego dla komputerów Mac, zdolnego do zapisu danych na krążkach Blu-ray z prędkością 6x.

Nowy czytnik MCE umożliwia odczyt materiałów z nośnika Blu-ray oraz nagranie danych na takiej płycie. Zapis jednowarstwowej płyty BD-R odbywa się z prędkością 6x czyli 27 MB/s. Dwuwarstwowy nośnik BD zapisywany jest z prędkością 4x (18 MB/s), zaś nośniki BD-RE - z prędkością 2x (9 MB/s). Oprócz tego dane można zapisywać na płytach DVD+/-R (do 16x), DVD+/-R DL (4x), DVD+RW (8x), DVD-RW (6x), DVD-RAM (5x), CD-R (40x) i CD-RW (24x).

Nagrania danych na płytę można dokonać w Mac OS X bezpośrednio z Findera, bez konieczności korzystania z dodatkowego oprogramowania. Użytkownicy, którzy zechcą nagrywać filmy na Blu-ray, będą jednak musieli ten wymóg spełnić (producent za dodatkową opłatą 100 USD dołącza do urządzenia aplikację Roxio Toast 9 Titanium i wtyczkę HD/BD). Zaawansowane możliwości authoringu płyt Blu-ray z filmami ma zaś zapewnić pakiet, w którego skład oprócz czytnika wchodzą Adobe Premiere Pro CS3i Adobe Encore (koszt samego napędu to 499 USD, a koszt pakietu - 1295 USD).

Problem w tym, że odtwarzanie filmów Blu-ray bądź HD DVD na chwilę obecną nie jest możliwe w Mac OS X. Dlatego też MCE zapewnia oprogramowanie, które umożliwi odtwarzanie filmów HD w systemie Windows XP/Vista, działającym na komputerze Mac w trybie BootCamp.

Żaden z modeli komputera Apple nie został jeszcze przez firmę Steve'a Jobsa fabrycznie wyposażony w napęd Blu-ray - standardowym elementem konfiguracji tych maszyn są czytniki SuperDrive. Za ich pośrednictwem można odtwarzać i zapisywać płyty CD i DVD.

Więcej informacji: MCE Technologies