Napędy

Przegląd nowości ze świata napędów - lektura obowiązkowa dla osób planujących zakup twardego dysku, napędu CD, DVD lub nagrywarki.

Przegląd nowości ze świata napędów - lektura obowiązkowa dla osób planujących zakup twardego dysku, napędu CD, DVD lub nagrywarki.

Twarde dyski

WD Caviar XL Special Edition

100 GB 7200 obr./min

Lider naszego rankingu to dysk z serii WD Caviar XL, ale w wersji specjalnej, przeznaczonej do pracy z plikami wideo. Chodzi o szybki transfer wyjątkowo długich strumieni danych, w czym ma pomóc nadzwyczaj duża pamięć podręczna. Wersja Special Edition, oznaczona literami JB, ma 8 MB, a zwykła BB - tylko 2 MB pamięci. Wersja BB jest też tańsza o 20 procent.

Pod względem wydajności specjalny dysk WD wypadł doskonale, ustępując nieznacznie drugiemu na liście napędowi IBM tylko pod względem wydajności teoretycznej, mierzonej HD Tachem. W pozostałych konkurencjach różnice były już znikome, jednak z drobną przewagą na korzyść WD. Western Digital jedyny na naszym rynku pakuje swoje wyroby w kartonowe pudełka. Nie tylko lepiej chroni ono delikatny sprzęt, ale zawiera także kabel IDE, śrubki, instrukcję instalacji i dyskietkę z programami narzędziowymi ułatwiającymi instalację napędu.

IBM Deskstar 120GXP

80 GB 7200 obr./min

Seria Deskstar 120GXP to najnowsza propozycja firmy IBM, wykorzystująca wreszcie technologię 40 GB na talerz (w poprzedniej serii, 60GXP, stosowano talerze o pojemności zaledwie 20,5 GB).

Model z tej rodziny dysków, oferujący pojemność 80 GB, znalazł się na drugim miejscu naszego rankingu. Mimo pamięci podręcznej czterokrotnie mniejszej niż u zwycięzcy WD Caviar XL, dysk IBM osiągnął rewelacyjne rezultaty w testach wydajności. Wyniki pomiaru czasu losowego dostępu oraz szybkości zapisu, wykonane programem HD Tach, były najlepsze ze wszystkich testowanych urządzeń. Pozostałe testy wykazały wydajność niemal identyczną z tą, jaką osiągnął lider - WD1000JB - ale ocena ogólna pozostała rekordowa.

Inny model z tej serii, o pojemności 120 GB, nie uzyskał tak dobrych wyników w teście, dlatego sprawność dysku warto sprawdzić w miejscu zakupu.

Seagate Barracuda ATA IV

80 GB 7200 obr./min

Barracuda ATA IV to jeden z pierwszych napędów wykorzystujących talerze o pojemności 40 GB. Jest zarazem najcichszym twardym dyskiem dostępnym na naszym rynku - poziom hałasu w stanie spoczynku wynosi tylko 24 dB. Wydajność Barracudy jest niezła, ale ustępuje dyskom WD Caviar XL i IBM Deskstar 120GXP (nawet modelowi o pojemności 120 GB, który znalazł się za Barracudą). Wpływ na to miały gorsze od konkurentów rezultaty testów w programach HD Tach (zwłaszcza wyjątkowo długi czas dostępu losowego, wynoszący 11 ms).

Mimo raczej średniej wydajności Barracuda wciąż jest warta uwagi ze względu na niewielki koszt 1 MB. Dyski firmy Seagate mają czytelny opis zworek, umieszczony wraz z instrukcją instalacji na dolnej części obudowy. Szkoda, że do napędu nie dołączono oprogramowania narzędziowego, więc aplikację SeaTools czy DiscWizard trzeba pobrać z Internetu.

Maxtor DiamondMax Plus D740X-6L

80 GB 7200 obr./min

Nowe produkty Maxtora z serii DiamondMax Plus D740X-6L oferują 7200 obrotów na minutę i interfejs ATA/133. Do wyboru są modele z tradycyjnymi łożyskami kulkowymi i cichsze, wykorzystujące łożyska olejowe (poziom hałasu wynosi wówczas 27 zamiast 30 dB). Rozpoznać je można po przedostatniej literze w pełnej nazwie: J oznacza łożysko kulkowe, L - olejowe. Testowany napęd to 6L080J4, a więc model głośniejszy. Okazał się, co prawda, nieznacznie lepszy od produktu Seagate'a, a nawet od "specjalnego" Caviara XL w teście teoretycznym, jednak testy praktyczne nie poszły mu najlepiej. Kopiowanie czy odwoływanie się do plików trwało dłużej niż u najlepszych.

DiamondMax Plus odrobił straty w kategorii możliwości, w której otrzymał dodatkowe punkty za najszybszy interfejs. Warto też zwrócić uwagę na najlepszą opłacalność tego dysku, powiązaną z niskim kosztem 1 MB.

Nagrywarki

Teac CD-W540E

Ta nagrywarka okazała się absolutnym rekordzistą pod względem liczby maksymalnych not. Jedynie opłacalność nie osiągnęła dziesiątki, co jest zrozumiałe w wypadku sprzętu tej klasy. Wszystko to zasługa bardzo dobrego wyposażenia i możliwości napędu w połączeniu z doskonałymi wynikami testów. Specjalnością CD-W540E jest nadpisywanie płyt RW i kopiowanie z CD-ROM-u, w czym uzyskała najlepsze wyniki. Gorszy odczyt, zwłaszcza płyt audio, można jej wybaczyć. Teac oferuje aż 8 MB bufora z systemem BURN-Proof i obsługę formatu Mount Rainier (CD-MRW).

Lite-On LTR-48125W

Nie pierwszy raz nagrywarka Lite-On staje się szybsza tylko po wymianie firmware'u. Jednak oficjalnie dostaliśmy model 48x12x48, który na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od poprzedniego, 40x12x40. Ma ten sam sterownik i 2 MB bufor z systemem ochrony SmartBurn. Nowością jest natomiast obsługa formatu CD-MRW (Mt. Rainier).

Skromne wyposażenie zrekompensowane dwiema innymi, bardzo ważnymi cechami napędu: rewelacyjną wydajnością i bardzo niską ceną. LTR-48125W pobił dwa rekordy wydajności: miał najkrótszy czas zapisu w locie i z pliku obrazu.

GCE-8400B

To pierwsza nagrywarka LG wyposażona w spolszczone oprogramowanie nagrywające firmy Ahead (Nero 5.5 wraz z InCD 3.23). Ma aż 8 MB bufora z systemem ochrony Super Link. W testach wypadła bardzo dobrze, choć do liderów wydajności wciąż jej daleko. Co prawda, w dwóch najważniejszych kategoriach (nagrywanie z pliku obrazu i w locie) uzyskała rekordowe rezultaty, ale czasy odczytu z CD-ROM, zrzucania audio oraz zapisu i nadpisywania CD-RW były już bardzo przeciętne. GCE-8400B, wbrew informacjom umieszczanym na stronach WWW, nie radzi sobie z CD-MRW (Mt. Rainier).

O tym musisz pamiętać

1. Twardy dysk pojemniejszy niż 137 GB powinien być podłączony do kontrolera ATA/133 wbudowanego w płytę główną.

2. Im większy twardy dysk tym mniejsze jednostkowe koszty przechowania danych.

3. Nagrywarka musi mieć ochronę przed błędem bufora i powinna obsługiwać format Mount Rainier.