Napędy CD-R/CD-RW

Przechowywanie danych, tworzenie multimedialnych projektów oraz dystrybucja prac - wszystko to jest łatwiejsze dzięki nowym napędom CD-R/CD-RW.


Przechowywanie danych, tworzenie multimedialnych projektów oraz dystrybucja prac - wszystko to jest łatwiejsze dzięki nowym napędom CD-R/CD-RW.

Napędy CD-RW przeszły długą drogę rozwoju w ciągu ostatnich lat. Rynek przejęli głównie tacy producenci, jak Sony, Plextor czy Yamaha - ale konkurencja wymusiła znaczny spadek cen i są one dostępne prawie dla każdego. Nośniki też potaniały - czysta płyta CD-RW kosztuje około 30 - 40 zł. Poza tym, nagrywarki są coraz szybsze: PlexWriter 12/10/32A potrafi nagrać płytę CD-R z prędkością 12x, a do sklepów niedługo trafią urządzenia szesnastokrotne.

Napędy CD-R/CD-RW

Przegląd testowanych nagrywarek

Technologia CD-RW rozwinęła się już do takiego stopnia, że nie ma sensu kupować napędów CD-R. Nawet jeśli są one tańsze (jedna czysta płyta CD-R kosztuje około 5 złotych), to jest to bilet tylko w jedną stronę. Po zapełnieniu dysku nie można go sformatować czy usunąć danych. Nie wolno też zapominać o przypadkach, kiedy nagrywanie zostanie przerwane z jakiegoś powodu, a płyta nadaje się do wyrzucenia. Zwykle jest to spowodowane zbyt wolnym połączeniem między komputerem a nagrywarką.

Powtórne nagrywanie

CD-RW to rozszerzenie formatu CD-R,które daje możliwość wykasowania danych z płyty i ponownego nagrania na niej innych plików. Płytę CD-RW można nagrywać nawet kilkaset razy. Oczywiście, nie ma nic za darmo - niektóre starsze napędy CD-ROM nie odtwarzają takich płyt. Drugą kwestią jest prędkość - nagrywanie płyt CD-RW jest wolniejsze niż CD-R, choć różnica znacznie się zmniejsza. W czasie podobnego testu nagrywarek, przeprowadzonego rok temu, przeciętna prędkość urządzeń wynosiła 4x, a obecnie osiąga 8x, a nawet 10x.

Oprócz prędkości nagrywania CD-RW - gdzie oczywiście liczą się wysokie liczby - czego jeszcze poszukiwać w kupowanej nagrywarce? Oczywiście, ważna jest też prędkość nagrywania CD-R. Wszystkie napędy w naszym teście umożliwiały taką czynność, dzięki czemu za jedną cenę dostajemy dwie funkcje. Jest to ogromna zaleta przy nagrywaniu płyt z pracami dla klientów.

Trzecią kwestią jest wielkość bufora. Bufor to wydzielona przestrzeń w nagrywarce oraz na twardym dysku, gdzie przechowywane jest kilka megabajtów w celu zapewnienia ciągłego strumienia danych z komputera do nagrywarki. Jeśli sesja nagrywania nie powiedzie się, tracisz dane, czas, a nawet samą płytę. Większy bufor jest dobrym zabezpieczeniem, a niektóre firmy, takie jak Plextor, wykorzystują technologię zabezpieczającą przed opróżnieniem bufora, dzięki czemu nagrywanie jest bezpieczne.

Koszt nagrywania

Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni spadającymi cenami najnowszych modeli nagrywarek. Najszybsza nagrywarka w teście - Plextor 12/10/32A - charakteryzuje się najlepszym stosunkiem ceny do jakości. Drugie miejsce zajął Sony CRX140E/CH2, który jest praktycznie identyczny z droższym CRX140E/CH, ale ma gorszy zestaw oprogramowania. Kolejne miejsca zajmuje Plextor PlexWriter 8/4/32A oraz Iomega ZipCD 650 z prędkością nagrywania CD-RW 8x.

Pozostałe testowane przez nas urządzenia również warto rozważyć przy wyborze. 9510i to model, który oznacza wkroczenie HP w następną generację szybkich nagrywarek. Oferuje dwunastokrotną prędkość przy wypalaniu płyt CD-R. Nagrywarka CRX145E/CH wprawdzie nagrywa CD-R z prędkością 10x, jej cena jednak jest zbyt wysoka jak na urządzenie z czterokrotnym wypalaniem płyt CD-RW. Warto pomyśleć też o napędzie Ricoh MP9060A, który ma nie tylko dobre parametry, ale umożliwia również odtwarzanie płyt DVD.

Ricoh MP9060A

Napędy CD-R/CD-RW

Ricoh MP9060A

Prędkość: 10x/4x/32x/4x (DVD)

Cena: 850 zł + VAT

Producent: Ricoh, www.ricoh.com

Dystrybutor: Cezar, www.cezar.com.pl

Ricoh MP9060A jest dziwnym napędem - chociaż w porównaniu z innymi urządzeniami nie jest demonem prędkości, ale ma jedną specjalną funkcję - odtwarzanie płyt DVD. Chociaż niemożliwe jest nagrywanie na płytach DVD-RAM, możliwe jest oglądanie filmów DVD, co z pewnością będzie przydatne.

Instalacja napędu jest bardzo łatwa; w zestawie znajdują się programy Adaptec Easy CD Creator 4.01 i DirectCD 3.0. Plik testowy o wielkości 430 MB został zapisany na płycie CD-R w 9 minut i 17 sekund, a współczynnik odczytu (zobacz opis testu) wyniósł 15,4 dla CD, a 2,1 dla DVD. Wszystkie te wyniki są lekko poniżej średniej. Zapisanie 100 MB danych na płycie CD-RW wymagało 3 minut i 31 sekund, co jest typowym wynikiem dla napędu 4x. Należy uważać przy odtwarzaniu filmów - Ricoh twierdzi, że ta funkcja nie działa dobrze ze wszystkimi kartami wideo; dlatego należy sprawdzić zgodność własnej karty przed zakupem.

Biorąc pod uwagę, iż MP9060A zastępuje dwa urządzenia, to jego cena nie jest wygórowana. Wydaje się jednak, że lepszym rozwiązaniem będzie kupno dwóch oddzielnych napędów, szczególnie jeśli nie masz problemów z miejscem w obudowie komputera.

DANE: IDE, wewnętrzna, 10x/4x/32x/4x, bufor 2 MB, oprogramowanie do nagrywania płyt i zapisu pakietowego, programy multimedialne.

Plextor PlexWriter 12/10/32A

Napędy CD-R/CD-RW

Plextor PlexWriter 12/10/32A

Prędkość: 12x/10x/32x/

Cena: 1242 zł + VAT

Producent: Plextor, www.plextor.com

Dystrybutor: Alstor, www.alstor.com.pl

PlexWriter 12/10/32A jest najszybszą nagrywarką, jeśli chodzi o wypalanie płyt CD-RW. Jest to pierwsze urządzenie z prędkością 10x, które pozwoliło na nagranie 100 MB danych w ciągu jednej minuty i 32 sekund. Również ekstrakcja pliku audio o wielkości 250 MB zakończyła się w rekordowym czasie jednej minuty 52 sekund. Napęd korzysta z technologii Sanyo o nazwie Burn-Proof, która zabezpiecza przed opróżnieniem bufora. Niestety, w zestawie brak programu do odzyskiwania danych o nazwie Res-Q, który jest dostępny z nagrywarkami SCSI tego producenta (oczywiście, program można nabyć oddzielnie).

Dołączone aplikacje to Adaptec Easy CD Creator 4.02 i DirectCD 3.01, a także specjalne sterowniki AudioFS, które pozwalają na kopiowanie ścieżek audio przy użyciu standardowego interfejsu Windows. Dokumentacja napędu jest dokładna i przejrzysta. Jeśli nagrywasz dużo płyt CD-R, często kopiujesz dane zapasowe na CD-RW lub bawisz się ekstrakcją ścieżek audio, to jest to napęd dla ciebie, szczególnie biorąc pod uwagę jego prędkość.

DANE: IDE, wewnętrzna, 12x/10x/32x, bufor 2 MB, oprogramowanie do nagrywania płyt i zapisu pakietowego, programy multimedialne.