Napędy CD-RW

W rankingu nagrywarek CD-RW z interfejsem ATAPI zaszły spore zmiany nie tylko ze względu na pojawienie się trzech modeli firmy Hewlett-Packard, ale przede wszystkim z powodu znacznych obniżek cen kilku urządzeń od czasu ostatniego zestawienia.

W rankingu nagrywarek CD-RW z interfejsem ATAPI zaszły spore zmiany nie tylko ze względu na pojawienie się trzech modeli firmy Hewlett-Packard, ale przede wszystkim z powodu znacznych obniżek cen kilku urządzeń od czasu ostatniego zestawienia.

Napędy CD-RW

Parametry techniczne i wyniki testów napędów CD-RW

Nasz dotychczasowy Najlepszy Zakup, LG CED-8080B, zwycięstwo zawdzięczał w głównej mierze atrakcyjnej cenie. Jednak po dwóch miesiącach niezmieniona metka obróciła się przeciwko LG, bowiem najbliżsi konkurenci - Creative czy Plextor - dokonali obniżek cen o 100-200 złotych.

Dzięki temu nagrywarki Creative'a zajęły pierwsze dwa miejsca, natomiast Plextor wysunął się na czwartą pozycję.

Standardem wśród nowych modeli nagrywarek staje się schemat 8/4/32 - zapis płyt CD-R z szybkością 8x, CD-RW - 4x, odczyt zaś - 32x. Z powodu zmiany pokoleniowej sprzętu zniknął m.in. dobry napęd Ricoh MP7060A, którego następcę, MP7090A 8/4/32, wkrótce przetestujemy.

Nowi zawodnicy w naszym rankingu to trzy nagrywarki HP z serii CD-Writer Plus. Model 8250i jest propozycją dla mało wymagających użytkowników, dla których najważniejsze kryterium stanowi niska cena za dobrą jakość. Za niecałe 1030 złotych dostajesz sprzęt 4/4/24 z podstawowym tylko wyposażeniem - nie licz na nic ponad instrukcję, kabel IDE i oprogramowanie nagrywające. Mimo niskiej ceny nie jest to jednak superokazja, bo za 100 złotych mniej kupisz wydajniejszą i bardzo dobrze wyposażoną nagrywarkę Creative'a o tych samych parametrach.

Wersja 9110i oferuje już znacznie bogatsze dodatki (zestaw do etykietowania, dużo oprogramowania), wyższe szybkości pracy (8/4/32) i bufor 4 MB. Za tę przyjemność trzeba jednak zapłacić o 150 złotych więcej niż za 8250i.

Za kolejne 150 złotych więcej dostaniesz najszybszą dotychczas nagrywarkę ATAPI - model 9310i o zapisie CD-RW 10x. Ma ona jednak trochę mniej programów dodatkowych niż 9110i i nie zawiera nośnika CD-RW.

W przypadku obu nagrywarek HP z serii 9000 powtórzył się ten sam problem, który wystąpił wcześniej podczas testu napędu 9210i z interfejsem SCSI.

Próba zapisu naszego testowego zestawu plików w locie kończyła się w najlepszym razie błędem opróżnienia bufora, najczęściej jednak zawieszał się cały system. Co ciekawe, inne zestawy plików podobnej wielkości nie sprawiały problemów. Tej ewidentnej wady oprogramowania zapisującego (Easy CD Creator 3.5c) nie udało się zlikwidować aktualizacjami. Szybkie i dobre jakościowo nagrywarki straciły więc sporo punktów, a tym samym możliwość wejścia do czołówki rankingu. Gdyby HP dołączył do obu napędów nową wersję Easy CD Creatora o numerze 4.0, uniknąłby tego rodzaju niespodzianek.