Napędy CD-RW

Dwa z trzech nowych modeli nagrywarek, które przetestowaliśmy od ostatniego rankingu (PCWK 1/01, str. 66), zmieniły układ sił w zestawieniu Top 10.

Dwa z trzech nowych modeli nagrywarek, które przetestowaliśmy od ostatniego rankingu (PCWK 1/01, str. 66), zmieniły układ sił w zestawieniu Top 10.

Na pozycję lidera wysunęła się Yamaha CRW3200E 24/10/40 (patrz Aktualności), która dzięki 8-megabajtowemu buforowi oraz nowym funkcjom, takim jak obsługa formatu CD-MRW czy zapis w trybie Audio Master Quality, uzyskała maksymalną liczbę punktów w kategorii możliwości. Ta najwyższa nota zrekompensowała trochę gorszą od konkurentów wydajność - w tej kategorii najlepszy okazał się drugi z nowych napędów, AOpen CRW2440 24/10/40.

Ocena końcowa

Ocena końcowa

Ceny urządzeń znowu spadły, osiągając średni poziom rzędu 600 zł. Oczywiście królewska trójka (HP, Plextor i Yamaha) to napędy z tzw. górnej półki, więc zawsze droższe od konkurencji. Za wyższą cenę otrzymujesz natomiast dłuższą gwarancję (2 lata na Plextora i Yamahę), większe pojemności bufora oraz lepsze wyposażenie i dokumentację. W przypadku napędu HP cena rynkowa może być niższa od podanej, ponieważ model ten nie jest już produkowany. Jeśli poszukujesz tanich, ale wydajnych napędów, to zwróć uwagę przede wszystkim na produkty firm Ricoh, LiteOn i Teac.

Parametry techniczne i wyniki testów napedów CD-RW

Parametry techniczne i wyniki testów napedów CD-RW

Większość nagrywarek z naszej listy Top 10 to modele o szybkościach 24/10/40, choć znalazły się także dwa napędy 20/10/40 (Ricoh MP7200A i MP9200A, odtwarzający DVD z szybkością 12x) oraz jeden 16/10/40 firmy Teac (na rynku dostępny jest też model 24/10/40). Taki układ sił wkrótce się zmieni, bo w drodze są już nagrywarki z zapisem CD-R 32x firm TDK, LiteOn i Sanyo. Nie oznacza to jednak, że modele 32/10/40 z pewnością zajmą pierwsze miejsca pod względem wydajności: z powodu strefowej metody zapisu Z-CLV różnice w czasie nagrywania CD-R będą zapewne tak minimalne, że o czołowych lokatach zadecydują wyniki pozostałych testów. Nowe napędy zyskają natomiast dodatkowe punkty za nowe funkcje, np. obsługę CD-MRW.