Napędy DVD

Zamiast technologii, najnowszą bronią producentów czytników DVD stały się ceny.

Zamiast technologii, najnowszą bronią producentów czytników DVD stały się ceny.

Ocena końcowa

Ocena końcowa

Największe prędkości, z jakimi pracują najnowsze czytniki, to 16x DVD i 48x CD. I nie należy spodziewać się ich wzrostu. Maksymalne szybkości i tak osiągane są tylko na zewnętrznych skrawkach płyty, im bliżej środka, tym tempo odczytu maleje. Po prostu płyty nie mogą już kręcić się szybciej bez ryzyka rozerwania ich przez siły odśrodkowe i drgania spowodowane niewielkimi defektami w ich produkcji. W ten sposób elektronika przegrała z mechaniką.

Iksy były ulubionym orężem producentów napędów. Czy wraz z kresem możliwości ich zwiększania zakończył się etap rozwoju napędów optycznych? Odpowiedź na to pytane nie jest jednoznaczna. Współczesnym czytnikom dużo brakuje do ideału. Jest kilka pól, na których może się toczyć walka pomiędzy konkurentami, chociażby na algorytmy korekcji błędów, na wydajność ekstrakcji dźwięku, na sprawność odczytu kompaktów wielokrotnego użytku. W zasięgu wzroku są nowe dyscypliny, związane z czytaniem płyt DVD wypalonych w nagrywarkach.

Niektóre wady czytników są łatwiejsze do usunięcia. Bardziej sprawna ekstrakcja plików dźwiękowych wymaga tylko zmian we wbudowanym oprogramowaniu. Inne, jak słaby odczyt płyt w gorszym stanie czy wolne tempo rozpoznawania płyt CD-RW mają swoje źródło w niedostatecznej mocy lasera i mało wrażliwym detektorze. Ich poprawienie wymaga kompletnego przekonstruowania napędu, na co do tej pory zdobyła się tylko Toshiba. Naśladowców, którzy zdecydowaliby się na podobne przedsięwzięcie, na razie nie widać. Być może, dlatego ceny napędów Toshiby należą do najwyższych. Tak jak Pioneer, dostawca nie tylko sprzętu, ale także dokumentacji i nowych pomysłów, powoli znikają z rynku czytników DVD.

Parametry techniczne i wyniki testów napędów DVD

Parametry techniczne i wyniki testów napędów DVD

Aby być w zgodzie z trendem na rynku, tym razem klasyfikacji napędów nie ułożyliśmy według oceny końcowej, a opłacalności zakupu. Największa przecena dotknęła model 1241 Creative'a. Nowym urządzeniem na liście jest Memorex DVD-Maxx 1648, lepiej wyposażona odmiana czytnika Lite-On LTD 163. Ten ostatni pozostał liderem pod względem opłacalności, a Asus DVD-E616 - najlepszej oceny końcowej.