Napędy USB ze sprzętową blokadą dostępu

Amerykańska firma Corsair opracowała prosty sposób zabezpieczania napędów USB (pamięci flash), nie wymagający stosowania hasła. Rozwiązanie o nazwie Flash Padlock zawiera elektroniczny zamek, który służy do podawania pinu.

Każdy napęd USB zawiera fizyczny interfejs składający się z pięciu przycisków do wprowadzenia pinu. Dostęp do napędu może być zrealizowany dopiero po podaniu przez użytkownika właściwego pinu. Można to zrobić naciskając najpierw przycisk "Unlock", a następnie podając pin (składający się z maks. dziesięciu cyfr). Tym samym napęd jest w stu procentach odporny na programy wykradające hasła i ataki typu "brute force".

Producent wyposażył urządzenie w opcję Auto-Locking, dzięki której użytkownik nie musi pamiętać o bezpieczeństwie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ dostęp do napędu jest blokowany po upływie 15 sekund od momentu odłączenia od komputera.

A co ma zrobić użytkownik, który zapomniał pinu? Corsair pomyślał i o tym. Użytkownik jest proszony o zarejestrowanie swojego pinu na witrynie firmy. Gdy pin wyleciał nam z pamięci, możemy go odczytać po podaniu na witrynie swojego adresu e-mail i hasła.

Rozwiązanie nie wymaga stosowania dodatkowego oprogramowania i jest zgodne z systemami Windows 2000, Windows XP, Windows Vista i Apple OS X. Napęd o pojemności 1 GB kosztuje 29,95 USD, a za napęd o pojemności 2 GB trzeba zapłacić 39,95 USD.