Napisał pracę z archeologii wykorzystując Google zamiast łopaty

David Thomas, student z La Trobe University w Melbourne, jest szefem projektu badawczego zajmującego się zabytkami Afganistanu. Wraz z trójką przyjaciół napisał na ich temat pracę badawczą wykorzystując zdjęcia zgromadzone na witrynie Google Earth.

Targany zawieruchą wojenną Afganistan należy do najmniej bezpiecznych krajów na świecie. Australijscy naukowcy chcieli przyjrzeć się istniejącym tam stanowiskom archeologicznym bez konieczności narażania życia.

W swych badaniach wykorzystali zdjęcia zgromadzone na witrynie Google Earth. Nie tylko dobrze obejrzeli już odkryte stanowiska oraz stworzyli mapy dla miejsc, które jeszcze takowych nie posiadały. Co najciekawsze, udało im się znaleźć kolejne interesujące lokalizacje, które w przyszłości mogą zostać zbadane przez ekipy badaczy znajdujące się w Afganistanie.

Aplikacja Google Earth

Aplikacja Google Earth

Naukowiec skatalogował 450 interesujących go miejsc. Jego zdaniem archeologowie wykorzystują czasem możliwości Google Earth do ilustrowania skarbów zgromadzonych na powierzchni ziemi, ale są zbyt leniwi, by poważniej zająć się tematem badań zdjęć.

Warto zajrzeć: "Afghan secrets revealed on Google Earth" (w języku angielskim)