Napisy.org zamknięte, twórcy serwisu zatrzymani!

Komentuje Krzysztof Żegliński, właściciel Hatak Network (grupa.hatak.pl)

Czy zamykanie serwisów z napisami to skuteczna metoda na ograniczanie procederu filmowego piractwa? Czy nie lepiej było zacząć od np. serwisów udostępniających pliki .torrent?

Strony napisowe - nie, strony torrentowe tak, ale to nie zmienia faktu że cenny oryginalnych filmów są zbyt wygórowane.

A może działania policji i FOTA są uzasadnione? Można bowiem sądzić, że tłumacze zaangażowani w prace przy takich serwisach wchodzą w posiadanie ścieżek dźwiękowych do filmów/seriali pobierając je z sieci P2P...

Tłumaczyć to można na wiele sposobów. W Internecie można znaleźć zaraz po premierze angielskie dialogi do seriali, które są emitowane wraz z filmami. Coraz więcej stacji TV emituje swoje seriale online na swoich stronach. Niektóre tylko na terenie USA, ale nikt nie zabrania użyć serwera Proxy i można się cieszyć emisją. Tak samo jest oferowana szybka możliwość zakupu danego odcinka serialu

Napisy powstają nie dla zysków materialnych, tylko z potrzebny serca. W naszym kraju jest tak, że żadna stacja TV nie dba o widza, który ogląda seriale TV. Często się tak zdarza, że zostanie wyemitowany jeden sezon i serial znika z anteny. Szczególnie dzieje się tak z serialami SF. Emituje się je o dziwnych porach, ze złym tłumaczeniem. A później tłumaczy się że była mała oglądalność. Można podać masę przykładów np. Stargate SG-1, Supernatural, Smallville, Battlestar Galactica itp.

Czy spodziewają się państwo podobnej akcji wymierzonej w serwis Hatak.pl?

Oczywiście że tak, każdy by się bał. To nie zmienia faktu że nie znikniemy. Użytkownicy piszą do nas, że można wykupić serwer np. na Tajwanie, w Rosji. Dzisiaj wieczorem ukaże się oświadczenie do prasy w tej sprawie.

O dalszym ciągu sprawy będziemy informować na bieżąco.