Napoleon Europe and the Empire

Wiele może być tematów publikacji multimedialnych, a jednym z bardziej wdzięcznych zagadnień są na pewno życiorysy wielkich postaci historycznych. Wydawnictwo Infogrames Multimedia proponuje monografię na temat Cesarza Napoleona Bonaparte, jednej z najbardziej znanych postaci historii nowożytnej. Jak wskazuje podtytuł: "Europa i Cesarstwo", nie jest to zwykła biografia, lecz szeroki rys historyczny ukazujący czasy napoleońskie w sposób wyjątkowo wyczerpujący. Oprócz kolejnych etapów życia Cesarza Francuzów znajdziemy na CD-ROM-ie galerię malarstwa, przegląd map historycznych, zdjęcia akcesoriów wojskowych oraz bogatą biografię. Dodatkową atrakcją są animowane opisy dwóch słynnych bitew: pod Austerlitz i pod Waterloo. Oczywiście, "Napoleon" posiada bogatą narrację słowno-muzyczną, a każdy rozdział otwiera sentencja filozoficzna i dopracowana graficznie czołówka.

Wiele może być tematów publikacji multimedialnych, a jednym z bardziej wdzięcznych zagadnień są na pewno życiorysy wielkich postaci historycznych. Wydawnictwo Infogrames Multimedia proponuje monografię na temat Cesarza Napoleona Bonaparte, jednej z najbardziej znanych postaci historii nowożytnej.

Jak wskazuje podtytuł: "Europa i Cesarstwo", nie jest to zwykła biografia, lecz szeroki rys historyczny ukazujący czasy napoleońskie w sposób wyjątkowo wyczerpujący. Oprócz kolejnych etapów życia Cesarza Francuzów znajdziemy na CD-ROM-ie galerię malarstwa, przegląd map historycznych, zdjęcia akcesoriów wojskowych oraz bogatą biografię. Dodatkową atrakcją są animowane opisy dwóch słynnych bitew: pod Austerlitz i pod Waterloo. Oczywiście, "Napoleon" posiada bogatą narrację słowno-muzyczną, a każdy rozdział otwiera sentencja filozoficzna i dopracowana graficznie czołówka.

Infogrames Multimedia zdołały opublikować wolumin z serii historii multimedialnej, który śmiało mogą oglądać wszyscy (posługujący się językiem angielskim), nie tylko bonapartyści, historycy lub pasjonaci wojskowości. Doskonała oprawa graficzna i szczegółowo przemyślany scenariusz sprawiają, że "Napoleona" z przyjemnością obejrzą (może przeczytają?) wszyscy bez względu na wiek i zainteresowania. Oczywiście, nie zawsze trzeba podzielać sposób oceny prezentowanych wydarzeń historycznych, lecz myślę, że nie ma na tym CD-ROM-ie szczególnie agresywnych akcentów wielbiących Cesarza. A wiedzy historycznej jest co nie miara! Po kilkunastu minutach okazuje się, że średnio uważny "widz" pamięta już kolejne etapy historyczne epoki, z którą obcuje. "Napoleon" jest przykładem na atrakcyjne podanie typowo edukacyjnego materiału, lecz nie zadziwia mnie szczególnie. Przecież film na ten temat można nakręcić zarówno w nudny jak i pasjonujący sposób. Porównanie do filmu jest tu znacznie bardziej na miejscu niż paralela do tradycyjnej (nawet dobrze ilustrowanej) książki. Przecież Historia (tak, tak, przez duże "H") jest odgrywana na ekranie monitora, a my możemy aktywnie śledzić losy Jej bohaterów.

"Napoleon. Europe and the Empire" Infogrames Multimedia 1995