Naprawa pikseli w LCD

Specyfika budowy paneli LCD sprawia, iż użytkownicy często mają do czynienia z denerwującym zjawiskiem pojawiania się tzw. martwych pikseli lub też subpikseli. Z tym problemem wcześniej czy późnej zetknie się większość użytkowników paneli LCD.

Specyfika budowy paneli LCD sprawia, iż użytkownicy często mają do czynienia z denerwującym zjawiskiem pojawiania się tzw. martwych pikseli lub też subpikseli. Z tym problemem wcześniej czy późnej zetknie się większość użytkowników paneli LCD.

Masowa migracja producentów z monitorów kineskopowych na ciekłokrystaliczne, właściwie wymusiła na użytkownikach zmianę sprzętu.

Naprawa pikseli w LCD

Monitory LCD posiadały od początku wiele zalet w stosunku do klasycznych, kineskopowych monitorów CRT, a mianowicie niewielkie gabaryty, idealną geometrię obrazu, płaski ekran, brak problemów z odświeżaniem obrazu i promieniowania elektromagnetycznego, ale również i sporo wad. Specyfika budowy paneli LCD sprawia, iż użytkownicy często mają do czynienia z denerwującym zjawiskiem pojawiania się tzw. martwych pikseli lub też subpikseli. Z tym problemem wcześniej czy późnej zetknie się większość użytkowników paneli LCD. Z pewnością jednak nie każdy wie o tym, że takie uszkodzenia często można naprawić samodzielnie (szczególnie, jeśli nie będą zbyt poważne), za pomocą narzędzi dostępnych nieodpłatnie w Internecie. Przedstawiamy kilka prostych sposobów na usunięcie wadliwych pikseli.

Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, czyli LCD (Liquid Crystal Display), to urządzenie wyświetlające obraz oparte na zasadzie zmiany polaryzacji światła. Aby nie zanudzać czytelników zbyt szczegółowym opisem działania, przedstawię go w dużym skrócie. Ekran ciekłokrysta liczny podświetla ny jest zwykle od spodu przez źródła światła (kierowa ne jest ono na ekran za pomocą systemu reflektorów). Każdy piksel na wyświetlaczu LCD składa się z składa się z trzech subpikseli w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim (RGB). Każdy subpiksel sterowany jest przez tranzystor. Zmiana napięcia powoduje, że ciekłe kryształy w każdym z subpikseli obracają się o dany kąt, określając ilość światła które może się przezeń przedostać, a tym samym jego kolor. Martwy piksel/subpiksel jest strukturą ciekłokrystaliczną pozbawioną sterowania, na przykład na skutek uszkodzenia tranzystora.

Naprawa pikseli w LCD

Gdy uszkodzeniu ulegnie cały piksel, mamy do czynienia z czarnym lub białym punktem na ekranie. Teoretycznie, w tej sytuacji niewiele da się już zrobić - aczkolwiek w Sieci można znaleźć wypowiedzi osób, które twierdzą, że udało im się pozbyć martwych pikseli. Mi się ta sztuka nie udała, ale spróbować nie zaszkodzi. Jeśli uszkodzeniu ulegnie jedna ze składowych piksela zwykle mamy do czynienia z punktem czerwonym, zielonym bądź niebieskim. Subpiksele niejednokrotnie są efektem unieruchomienia (zablokowania) kryształu w fazie zmiany napięcia i da się je przywrócić do stanu pierwotnego. Często zdarza się, że po jakimś czasie same wracają do normy, ale dlaczego nie przyśpieszyć tego procesu?

Tolerancję defektów matrycy, które mogą występować w najczęściej występujących panelach LCD klasy 2, opisuje norma ISO 13406-2. Norma ta dzieli panele LCD na klasy określające liczbę i rodzaj występowania błędnych pikseli na milion, rozpatruje też kwestię odległości uszkodzonych pikseli od siebie. Rzecz oczywista, defekty te wcale nie muszą występować, ale praktyka pokazuje, że zdarzają się dosyć często. Przekroczenie jakiejkolwiek specyfikacji umożliwia wejście w życie procedury realizacji roszczeń gwarancyjnych. Część producentów udziela dodatkowej gwarancji i w przypadku wystąpienia nawet jednego błędnego piksela i w określonym czasie od zakupu wymienia monitor na nowy.

Walczymy z subpikselami

Naprawa pikseli w LCD

Jeżeli w naszym panelu pojawiły się subpiksele, a wymiana sprzętu w naszym przypadku nie wchodzi w rachubę, możemy spróbować sobie poradzić na własną rękę. W Internecie można odnaleźć najróżniejsze metody naprawy zablokowanych pikseli, czy to poprzez ucisk ekranu ciekłokrystalicznego, masowanie czy pukanie w niego, a le ja ko, że są to metody inwazyj ne, mogą one nie tylko pomóc, ale i zaszkodzić. Dlatego w tym tekście skupimy się na programach, które mogą pomóc powrócić naszemu panelowi do dawnej sprawności. Programy te wykorzystują prostą metodę dynamicznych zmian kolorów, która powinna odblokować „zacięty" piksel, choć oczywiście nie zawsze jest to możliwe.

Jednym ze sposobów jest po prostu pobranie z Internetu specjalnie spreparowanych filmów, w których jednolite tło z dużą częstotliwością zmienia swój kolor. Wystarczy włączyć film w postaci pełnoekranowej i cierpliwie czekać. Oto linki do przykładowych filmów:

http://www.jscreenflx.com/video.php www.widowpc.com/members/ fix_dead_pixels.zip

Naprawa pikseli w LCD

Warto jednak dokładnie przyjrzeć się powierzchni naszego ekranu LCD, aby zlokalizować wszelkie odstępstwa od normy. Pomoże nam w tym program diagnostyczny o nazwie DPT (Dead Pixel Tester). Aplikacja poprzez wyświetlanie różnego rodzaju plansz i zmianę kolorów ułatwia wykrycie ewentualnych uszkodzonych pikseli. Obsługa programu jest dziecinnie prosta. Po prostu wybieramy kolejne plansze i za pomocą lewego przycisku myszy zmieniamy kolory (możemy także ustawić samoczynną rotację kolorów). Równie pomocne w lokalizacji felernych pikseli są programy diagnostyczne, które zawierają zbiory testowych wzorów jak na przykład Nokia Monitor Test (na ilustracji) czy też rodzimy Tester Monitora.

Jeżeli mamy dokładnie zlokalizowane błędne piksele, a nie chcemy bawić się w instalację jakichkolwiek programów, możemy odwiedzić stronę o adresie killdeadpixel.com .(ilustracja poniżej). Na stronie znajduje się prostokąt w którym wyświetlana jest animowana czarno-biała szachownica. Wystarczy przesunąć go za pomocą techniki drag'n'drop na miejsce w którym widnieje uszkodzony/zacięty piksel i pozostawić na około godzinę.

Instrukcja na stronie jest przejrzysta i nie pozostawia żadnych wątpliwości. Jeżeli metoda nie przyniesie żadnych efektów, dostępne są tu też wersje pełnoekra nowe w dwóch rozdzielczościach, które należy pozostawić włączone aż na 12 godzin. Zaleca się pokrycie całej powierzchni ekranu czarnym polem, bowiem pozostawienie jakiego kolwiek okna może uszkodzić panel LCD, a konkretniej może wystąpić zjawisko utrwalenia się fragmentu obrazu.