Naprawa uszkodzonych pikseli w LCD - zrób to sam!

Walczymy z subpikselami

Jeżeli w naszym panelu pojawiły się sub-piksele, a wymiana sprzętu w naszym przypadku nie wchodzi w rachubę, możemy spróbować sobie poradzić na własną rękę. W Internecie można odnaleźć najróżniejsze metody naprawy zablokowanych pikseli, czy to poprzez ucisk ekranu ciekłokrystalicznego, masowanie czy pukanie w niego, ale jako, że są to metody inwazyjne, mogą one nie tylko pomóc, ale i zaszkodzić. Dlatego w tym tekście skupimy się na programach, które mogą pomóc powrócić naszemu panelowi do dawnej sprawności. Programy te wykorzystują prostą metodę dynamicznych zmian kolorów, która powinna odblokować "zacięty" piksel, choć oczywiście nie zawsze jest to możliwe.

Jednym ze sposobów jest po prostu pobranie z Internetu specjalnie spreparowanych filmów, w których jednolite tło z dużą częstotliwością zmienia swój kolor. Wystarczy włączyć film w postaci pełnoekranowej i cierpliwie czekać. Oto linki do przykładowych filmów:

http://www.jscreenfix.com/video.php

http://www.widowpc.com/members/fix_dead_pixels.zip

Warto jednak dokładnie przyjrzeć się powierzchni naszego ekranu LCD, aby zlokalizować wszelkie odstępstwa od normy. Pomoże nam w tym program diagnostyczny o nazwie DPT (Dead Pixel Tester). Aplikacja poprzez wyświetlanie różnego rodzaju plansz i zmianę kolorów ułatwia wykrycie ewentualnych uszkodzonych pikseli. Obsługa programu jest dziecinnie prosta. Po prostu wybieramy kolejne plansze i za pomocą lewego przycisku myszy zmieniamy kolory (możemy także ustawić samoczynną rotację kolorów). Równie pomocne w lokalizacji felernych pikseli są programy diagnostyczne, które zawierają zbiory testowych wzorów jak na przykład Nokia Monitor Test czy też rodzimy Tester Monitora.

Naprawa uszkodzonych pikseli w LCD - zrób to sam!

Nokia Monitor Test - przydatny program do diagnozy monitora

Jeżeli mamy dokładnie zlokalizowane błędne piksele, a nie chcemy bawić się w instalację jakichkolwiek programów, możemy odwiedzić stronę o adresiehttp://killdeadpixel.com . Na stronie znajduje się prostokąt w którym wyświetlana jest animowana czarno-biała szachownica. Wystarczy przesunąć go za pomocą techniki drag'n'drop na miejsce w którym widnieje uszkodzony/zacięty piksel i pozostawić na około godzinę.

Naprawa uszkodzonych pikseli w LCD - zrób to sam!

Pierwsza pomoc - witryna Killdeadpixel.com