Naprawa uszkodzonych pikseli w LCD - zrób to sam!

Masowa migracja producentów z monitorów kineskopowych na ciekłokrystaliczne, właściwie wymusiła na użytkownikach zmianę sprzętu. Monitory LCD posiadały od początku wiele zalet w stosunku do klasycznych, kineskopowych monitorów CRT, a mianowicie niewielkie gabaryty, idealną geometrię obrazu, płaski ekran, brak problemów z odświeżaniem obrazu i promieniowania elektromagnetycznego, ale również i sporo wad. Specyfika budowy paneli LCD sprawia, iż użytkownicy często mają do czynienia z denerwującym zjawiskiem pojawiania się tzw. martwych pikseli lub też subpikseli. Z tym problemem wcześniej czy późnej zetknie się większość użytkowników paneli LCD. Z pewnością jednak nie każdy wie o tym, że takie uszkodzenia często można naprawić samodzielnie (szczególnie, jeśli nie będą zbyt poważne), za pomocą narzędzi dostępnych nieodpłatnie w Internecie. Przedstawiamy kilka prostych sposobów na usunięcie wadliwych pikseli.

Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, czyli LCD (Liquid Crystal Display), to urządzenie wyświetlające obraz oparte na zasadzie zmiany polaryzacji światła. Aby nie zanudzać czytelników zbyt szczegółowym opisem działania, przedstawię go w dużym skrócie. Ekran ciekłokrystaliczny podświetlany jest zwykle od spodu przez źródła światła (kierowane jest ono na ekran za pomocą systemu reflektorów). Każdy piksel na wyświetlaczu LCD składa się z składa się z trzech subpikseli w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim (RGB). Każdy subpiksel sterowany jest przez tranzystor. Zmiana napięcia powoduje, że ciekłe kryształy w każdym z subpikseli obracają się o dany kąt, określając ilość światła które może się przezeń przedostać, a tym samym jego kolor. Martwy piksel/subpiksel jest strukturą ciekłokrystaliczną pozbawioną sterowania, na przykład na skutek uszkodzenia tranzystora.

Gdy uszkodzeniu ulegnie cały piksel, mamy do czynienia z czarnym lub białym punktem na ekranie. Teoretycznie, w tej sytuacji niewiele da się już zrobić - aczkolwiek w Sieci można znaleźć wypowiedzi osób, które twierdzą, że udało im się pozbyć martwych pikseli. Mi się ta sztuka nie udała, ale spróbować nie zaszkodzi. Jeśli uszkodzeniu ulegnie jedna ze składowych piksela zwykle mamy do czynienia z punktem czerwonym, zielonym bądź niebieskim. Subpiksele niejednokrotnie są efektem unieruchomienia (zablokowania) kryształu w fazie zmiany napięcia i da się je przywrócić do stanu pierwotnego. Często zdarza się, że po jakimś czasie same wracają do normy, ale dlaczego nie przyśpieszyć tego procesu?

Tolerancję defektów matrycy, które mogą występować w najczęściej występujących panelach LCD klasy 2, opisuje norma ISO 13406-2. Norma ta dzieli panele LCD na klasy określające liczbę i rodzaj występowania błędnych pikseli na milion, rozpatruje też kwestię odległości uszkodzonych pikseli od siebie. Rzecz oczywista, defekty te wcale nie muszą występować, ale praktyka pokazuje, że zdarzają się dosyć często. Przekroczenie jakiejkolwiek specyfikacji umożliwia wejście w życie procedury realizacji roszczeń gwarancyjnych. Część producentów udziela dodatkowej gwarancji i w przypadku wystąpienia nawet jednego błędnego piksela i w określonym czasie od zakupu wymienia monitor na nowy.

Naprawa uszkodzonych pikseli w LCD - zrób to sam!

Liczba i położenie błędnych pikseli są podstawą przy określaniu warunków gwarancji panelu LCD

Norma dzieli błędne piksele na poszczególne typy:

Typ 1 - całkowicie biały piksel

Typ 2 - całkowicie czarny piksel

Typ 3 - subpiksel (czerwony, zielony, lub niebieski).