Naprawdę dobry obraz

Oprogramowanie PureVideo towarzyszące układom graficznym (GPU) NVIDIA GeForce 6 i 7 będzie obsługiwać formaty HD (High Definition), zarówno w wersji promowanej przez Microsoft - HD DVD jak i Blue-ray opracowanej przez Sony.

Dostępna wcześniej wersja dekodera znacznie zmniejsza obciążenie głównego procesora w komputerze w trakcie odtwarzania filmów DVD tzw. normalnej jakości (SD). Dzięki nowym sterownikom takie same usprawnienia występują przy odtwarzaniu filmów wysokiej jakości (HD). Efekt ten osiągnięto przerzucając na procesor graficzny część obliczeń wymaganych do rozkompresowania strumienia wideo. Także wszystkie operacje, które poprawiają jakość obrazu wykonywane są przez procesory kart graficznych. Ponieważ układy te przystosowano do szybkiego wykonywania masowych operacji na obrazie, okazują się znacznie wydajniejsze, niż procesory ogólnego przeznaczenia. W efekcie obciążenie współczesnych, najwydajniejszych procesorów redukowane jest o około 20-30 procent. Przy odtwarzaniu filmów HD z użyciem komputerów przenośnych PureVideo HD przedłuża czas pracy na bateriach o 10 procent.

We wrześniu udostępnione zostały sterowniki do kart graficznych firm NVIDIA, oznaczone jako zgodne z PureVideo HD. Sterowniki oparto na wersji Forceware 92,91 i na początku dostępne są jedynie przez stronę z wersjami testowymi, tzw. Beta. PureVideo HD Beta umożliwia sprzętowa akcelerację strumieni wideo DVD w standardach H.264, VC-1 i MPEG-2 HD. Zawierają obsługę protokołu HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection), który zapewnia bezpieczeństwo przesyłania treści chronionych prawami autorskimi. Korzystanie z HDCP możliwe jest przez interfejsy DVI i HDMI (High Definition Multimedia Interface). Nowe sterowniki zawierają zmodyfikowany Panel sterowania NVIDIA, obsługują Microsoft DirectX 9.0c i OpenGL 2.0.

Do płynnego odtwarzania filmów z wykorzystaniem GPU wymagana jest karta graficzna z serii 6 lub 7, z procesorem pracującym z częstotliwością 400 MHz i z pamięciami o szybkości 400 MHz. Według przedstawicieli firmy, zintegrowany z chipsetem układ graficzny GeForce 6150 będzie współpracował z PureVideo. Jednak na liście układów, które zostały przetestowane przez producenta i które na pewno będą działać z PureVideo HD, są: GeForce 7950 GX2, GeForce 7950 GT, GeForce 7900 GT, GeForce 7900 GS, GeForce 7600 GT. PureVideo HD integruje się z odtwarzaczami, takimi jak WinDVD i PowerDVD w najnowszych wersjach. Z oprogramowania NVIDII będzie też korzystać Nero ShowTime.