Naprawdę wielkie cięcia

Raport Challenger, Gray & Christmas stwierdza, iż już prawie 100 tys. osób w USA straciło pracę w firmach internetowych.

Firma zajmująca się poszukiwaniem pracy dla zwalnianych pracowników Challenger, Gray & Christmas przygotowała raport o zwolnieniach w firmach internetowych w Stanach Zjednoczonych. Łącznie przez ostatnie półtora roku pracę w dotcomach straciło 93 tys. osób.

Zestawienie pokazuje, że na początku 2000 r. zwolnienia były właściwie sporadyczne. Ich lawina ruszyła dopiero po marcowym kryzysie na amerykańskim rynku akcji dotcomów. W maju ub.r. pracę straciło 2660 osób, w sierpniu - prawie 4200, a w październiku - już 5,7 tys. Grudzień, który był dotychczas miesiącem internetowych żniw, związanych z szałem przedświątecznych zakupów w sklepach online, przyniósł prawie dwa razy więcej zwolnień. Pracę straciło wtedy 10,5 tys. osób zatrudnionych w amerykańskim biznesie internetowym.

Bieżący rok nie przyniósł poprawy sytuacji. W styczniu zajęcia poszukiwało ok. 13 tys. nowych bezrobotnych, w lutym pracę straciło 11,6 tys. osób, a w marcu - 9,5 tys. Nowy rekord padł jednak w tym miesiącu. Wypowiedzenia na kwiecień 2001 r. otrzymało 17,5 tys. Amerykanów. Największe cięcia występowały w sektorze nowych technologii: tutaj zwolniono 6 tys. pracowników.

W sektorze usług dla konsumentów indywidualnych pracę straciło 3 tys. osób, w usługach finansowych i profesjonalnych - po 2 tys., podobnie jak w sklepach online. Media zwolniły w monitorowanym okresie 814 pracowników, portale - 703. W serwisach branży rozrywkowej pracę straciło 371 osób.

Więcej informacji: www.challengergray.com


Zobacz również