Naprawi i posprząta

Z końcem grudnia w sprzedaży pojawiła się polska wersja językowa znakomitego oprogramowania narzędziowego Norton System Works 2004, przeznaczonego do rozwiązywania problemów i zwiększania wydajności komputera.

Najnowsza edycja pakietu, przeznaczona do systemów Windows 98/Me/2000/XP, składa się z dobrze już znanych produktów: Norton AntiVirus, Norton Utilities i Norton CleanSweep. Znajdziemy tu również Norton GoBack Personal Edition, Norton Web Tools oraz narzędzie One Button Checkup do zarządzania regularnymi przeglądami systemu. Nowością w zestawie jest Norton Password Manager, aplikacja do bezpiecznego zarządzania hasłami. Ma za zadanie wyręczyć naszą zawodną pamięć, w której nierzadko przechowujemy po kilkanaście czy kilkadziesiąt poufnych i trudnych do zapamiętania haseł dostępu do aplikacji Windows czy usług internetowych. Jednocześnie strzeże je przed dostaniem się w niepowołane ręce, co zdarza się, gdy nieroztropnie zapisujemy tak ważne informacje na kartkach czy w niezaszyfrowanych plikach. Dodatkowo ułatwia korzystanie z komputera, ponieważ automatycznie wprowadza na uprawnione żądanie nazwę użytkownika i hasło, należy jedynie wcześniej zalogować się do Norton Password Managera, posługując się hasłem głównym. Co więcej, program potrafi usprawnić wypełnianie formularzy na stronach WWW, gdyż oprócz haseł może przechowywać również dane personalne i adresowe.

Kolejnym elementem zabezpieczającym komputer jest Norton AntiVirus 2004, najnowsza wersja popularnego programu antywirusowego. Chroni nie tylko przed wirusami, ale także przed coraz powszechniejszymi programami szpiegowskimi (&spyware&) i reklamowymi dodatkami (&adware&) dołączanymi do wielu bezpłatnych aplikacji. Stanowi uzupełnienie Norton Password Managera, blokując działanie tzw. keyloggerów, programów rejestrujących teksty wpisywane z klawiatury, w tym także hasła. Antywirus Symanteca może czuwać również nad bezpieczeństwem poczty elektronicznej, skanując wysyłane i odbierane wiadomości. Usunie z nich niepożądaną zawartość: robaki internetowe, konie trojańskie czy wirusy ukryte w załącznikach. Na uwagę zasługują funkcje skanowania skompresowanych plików pobieranych za pomocą programów typu &peer-to-peer& (KaZaA, eDonkey itp.). Program korzysta z funkcji LiveUpdate, która automatycznie pobiera z Internetu najnowsze sygnatury wirusów.

Następnym elementem pakietu jest Norton CleanSweep, który służy do usuwania niepotrzebnych plików, zaśmiecających twardy dysk. Umożliwia również deinstalowanie niepotrzebnych programów. Bardzo przydatny jest Norton Utilities, zestaw narzędzi do optymalizacji działania komputera i rozwiązywania problemów z jego działaniem. Jeśli twój system zacznie nagle działać niepoprawnie lub wystąpią kłopoty będące skutkiem instalacji nowego oprogramowania, z wykorzystaniem Norton GoBack Personal Edition możesz przywrócić konfigurację komputera sprzed awarii. Ostatnim elementem pakietu jest Norton Web Tools, składający się z dwóch narzędzi: Web Cleanup do usuwania nierzadko tysięcy małych plików pozostających po surfowaniu w Internecie oraz Connection Keep Alive, który zapobiega zerwaniu połączenia z powodu braku aktywności.

Symantec zamierzać wprowadzić także rozszerzoną wersję pakietu Norton SystemWorks 2004, nazwaną Professional. Znajdą się w niej dodatkowo trzy aplikacje: Norton Ghost (tworzenie kopii zapasowych), Process Viewer (uruchomione procesy i pliki z nimi powiązane) oraz Performance Test (ocena wydajności). Cena rozszerzonego pakietu ma wynosić 455 zł.


Zobacz również