"Naprawiamy Windows 8" - kampania byłego pracownika Microsoftu

Nie wszystkim podobają się nowości w systemie operacyjnym Windows 8. Sztandarowa decyzja o usunięciu przycisku START wywołuje żywe reakcje. Jedna z nich to strona internetowa "Naprawiamy Windows 8", prowadzona przez byłego projektanta UI w firmie Microsoft.


Projektant UI krytykuje interfejs Windows 8

Były pracownik Microsoftu uruchomił stronę internetową o nazwie "Naprawiamy Windows 8", po to by zaproponować firmie pewne zmiany w interfejsie użytkownika nowego wydania systemu. Chodzi głównie o problemy w nawigacji przy użyciu klawiatury i myszki. Jak podaje Tom's Hardware, organizatorem kampanii jest Mike Bibik, projektant UI.

- Podczas targów MWC 2012, Microsoft obiecywał, że Windows 8 będzie działał fantastycznie zarówno na ekranach dotykowych, jak i przy użyciu myszy oraz klawiatury - napisał Bibik w swoim pierwszym wpisie. - Niestety, nie jest to do końca prawdą.

Zobacz również:

  • Jak włączyć domyślne wyświetlanie rozszerzeń plików Windows?
  • Microsoft wprowadza nowość w Teamsach. Tego się nie spodziewałeś

Niektóre skargi na Windows 8

Oto część uwag, które zgłasza Bibik:

- początkujący użytkownicy nie będą wiedzieć, jak poruszać się w nowym interfejsie; wiele opcji jest ukrytych przed wzrokiem, jak choćby boczny, pionowy pasek "zaklęć" (ang. charms) czy przycisk START

- w interfejsie Metro aplikacje nie mają "kontrolek okna", nie można więc zbyt łatwo ich zminimalizować lub zamknąć

- część aplikacji posiada przycisk "wstecz", umożliwiający cofnięcie się do wcześniej oglądanego ekranu; inne jednak nie mają go, więc UI sprawia wrażenie niespójnego

Zwolennicy kampanii "Naprawiamy Windows 8" uważają, że nowa wersja OS-u jest trudna w obsłudze dla zwykłych użytkowników. Potwierdza to m.in. film nagrany przez Chrisa Pirillo (twórcę Lockergnome), który pokazał jakie problemy mogą mieć użytkownicy po usunięciu przycisku START.

Kilka sposobów na usprawnienie Windows 8

Bibik podkreśla, że nie chodzi mu o krytykę dla krytyki, ale konkretne zmiany w systemie operacyjnym. Proponuje kilka rozwiązań, takich jak:

- połączenie starego paska zadań z nowym ekranem startowym

- przywrócenie przycisku START na pulpicie

- połączenie pionowej belki "charms" i listy aplikacji

- możliwość dodania dedykowanego paska "charms" na dole ekranu

Bibik nie jest osamotniony w swojej krytyce Windows 8. W sondażu amerykańskiego PC Worlda, aż połowa respondentów stwierdziła, że nie poleciłaby nowego systemu operacyjnego swoim znajomym.

Niektóre tezy ze strony "Naprawiamy Windows 8" wydają się słuszne.

Jak wam się podoba Windows 8?

Jakiego OS-u używacie na co dzień?