Naprawianie z Nortonem

Norton SystemWorks 2003 PL to pakiet narzędzi przeznaczony do codziennej ochrony komputera, ale także do ratowania systemu w sytuacjach awaryjnych. Jak wykorzystać SystemWorks, gdy dziwne zachowanie aplikacji i systemu operacyjnego uniemożliwia nam pracę?

Norton SystemWorks 2003 PL to pakiet narzędzi przeznaczony do codziennej ochrony komputera, ale także do ratowania systemu w sytuacjach awaryjnych. Jak wykorzystać SystemWorks, gdy dziwne zachowanie aplikacji i systemu operacyjnego uniemożliwia nam pracę?

Naprawianie z Nortonem

One Button Checkup sprawdzi stan Rejestru i poziom zabezpieczenia przed atakiem wirusów.

Już na początku trzeba sobie szczerze powiedzieć, że nawet najlepsze oprogramowanie nie rozwiąże wszystkich problemów, a już na pewno nie zlikwiduje najgroźniejszych przypadków - awarii komponentów sprzętowych. Bardzo często jednak przyczyną kłopotów jest przeciążony, zasypany błędnymi wpisami Rejestr, nadmiar zainstalowanych i częściowo usuniętych aplikacji czy nawet zaśmiecony Pulpit. Znacznie rzadziej, choć i tego nie można wykluczyć, mamy do czynienia z atakiem wirusa.

Na początku wystarczy uruchomić funkcję One Button Checkup, dostępną w głównym oknie programu (jeśli jej nie widzisz, kliknij przycisk Strona główna). Program sprawdzi Rejestr, stan zainstalowanych aplikacji i aktualność zabezpieczenia antywirusowego. Po przeprowadzeniu testu można rozpocząć automatyczną naprawę, chociaż nie zawsze rozwiąże ona wszystkie problemy. Jeśli system nadal będzie niestabilny, warto przeprowadzić pełne skanowanie antywirusowe.

Naprawianie z Nortonem

Upewnij się, że podczas skanowania antywirusowego sprawdzane są wszystkie pliki.

Program antywirusowy firmy Symantec został tak przygotowany, aby od razu po zainstalowaniu dobrze chronił komputer użytkownika. Warto znać najważniejsze zasady używania antywirusów, a także wiedzieć o kilku rzadziej używanych opcjach i narzędziach przydatnych w sytuacjach awaryjnych.

Wyjątkowo pechowym użytkownikom może się zdarzyć taka oto sytuacja. Podczas skanowania systemu Norton AntiVirus wykrył obecność wirusa. Zakażone pliki zostały zidentyfikowane i naprawione. Jednak podczas dalszej pracy okazuje się, że wirus nadal infekuje! Czyżby program antywirusowy nie działał? Jest w tym wypadku kilka prostych wyjaśnień.

System może być infekowany z zewnątrz, zwłaszcza jeśli korzystamy z zasobów udostępnionych na dyskach sieciowych. Zanim rozpoczniesz oczyszczanie systemu z wirusów, odłącz komputer od Sieci. Wciąż typowym źródłem infekcji pozostają nośniki danych - krążki CD lub nawet starodawne dyskietki 1,44 MB. Zainfekowane krążki CD i CD-R można tylko wyrzucić...

Naprawianie z Nortonem

Zaznacz opcję Naprawiaj błędy, aby Norton Disk Doctor naprawdę pomógł.

Jednym z powodów pomijania niektórych zainfekowanych plików może być zmiana domyślnych ustawień programu Norton AntiVirus. Przejdź do okna opcji i kliknij Skanowanie ręczne. Zaznacz Pełne skanowanie plików (zalecane) i Skanuj wewnątrz plików skompresowanych. Następnie kliknij opcję Bloodhound, zaznacz opcję Włącz skanowanie heurystyczne Bloodhound (zalecane) i wybierz opcję Najwyższy poziom ochrony. Teraz ponownie uruchom pełne skanowanie komputera.

Pełne skanowanie antywirusowe nie wykryło zagrożeń, jednak system Windows wciąż działa fatalnie, a aplikacje nie działają, jak powinny. Co robić? Użyj programu Norton Disk Doctor znajdującego się w pakiecie SystemWorks 2003, w grupie Norton Utilities. Aplikacja sprawia wrażenie od dawna nieaktualizowanej, ale to dobre narzędzie do sprawdzenia poprawności zapisu danych na twardym dysku i usunięcia problemów. Przed rozpoczęciem sprawdzania dysków zaznacz opcję Naprawiaj błędy, dzięki czemu różne drobne usterki zostaną naprawione automatycznie.