Napster dla graczy?

Serwis Swapoo, działający na podobnych zasadach jak Napster, umożliwia graczom wymianę gier wideo przeznaczonych dla popularnych konsol.

Grupa programistów amerykańskich pozazdrościła sukcesu osobom tworzącym popularny serwis wymiany utworów muzycznych - Napster i utworzyła podobną witrynę. Dzięki serwisowi Swapoo (wcześniej RomNet) gracze mogą wymieniać między sobą oprogramowanie skopiowane z cartridgy z grami przeznaczonymi dla popularnych konsol wideo, takich jak Nintendo lub Sega. Skopiowane programy mogą być używane na komputerach PC dzięki specjalnym emulatorom.

Nowe przedsięwzięcie może zagrozić przemysłowi gier wideo, tak jak istnienie serwisów, takich jak Napster czy Gnutella, pozwalających na wymianę nagrań poprzez Internet, uderza w interesy koncernów muzycznych. Na stronach Swapoo można co prawda znaleźć uwagi, że nie wolno wymieniać pirackich kopii komercyjnych produktów. Wprawdzie istnieją gry pisane przez entuzjastów, w formacie takim jak oprogramowanie dla konsol, mające zazwyczaj status freeware lub shareware, ale Swapoo nie sprawdza, jakiego rodzaju pliki są kopiowane. Wśród tytułów, które można pobrać ze Swapoo, są też komercyjne gry na konsole Nintendo czy Sega.

Już w czasie pierwszego tygodnia działalności witrynę Swapoo odwiedziło ponad 20 tys. internautów. Głównym twórcą i pomysłodawcą serwisu jest 17-letni programista z Filadelfii Jeffery Freeman. Chociaż traktuje on całe przedsięwzięcie jak hobby, pobiera już opłaty za umieszczanie reklam w witrynie serwisu.


Zobacz również