Napster: numer 1 wśród studentów

Popularność formatu MP3 i wymiany plików wśród akademickiej młodzieży wciąż rośnie, czyniąc ze studentów największą grupę zwolenników kontrowersyjnej idei dystrybucji muzyki oferowanej przez Napstera.

Z raportu opublikowanego przez WebnoizeResearch: "Napster University: From File Swapping to the Future of Entertainment Commerce" (Uniwersytet Napstera: Od wymiany plików do przyszłości rynku rozrywkowego) wynika, że Napster - program ułatwiający poszukiwanie, wymianę i pobieranie plików MP3 z sieci - znalazł wielu zwolenników wśród ludzi młodych, szczególnie młodzieży akademickiej z amerykańskich uniwersytetów. Z raportu wynika, że 47% ankietowanych studentów spędza więcej czasu w sieci niż rok temu, a kolekcjonowanie muzyki cyfrowej to główna część ich aktywności internetowej. Jednocześnie aż 63% przebadanych poświęca więcej czasu na słuchanie pobranej z Internetu muzyki niż przed pojawieniem się Napstera.

Znaczący jest fakt, że aż 58,5% użytkowników korzystających sporadycznie z Napstera uważa, iż jest on atrakcyjny nie dlatego że jest bezpłatny, ale że jest wygodny. Osoby te zadeklarowały, że są skłonne płacić 15 USD miesięcznie za subskrypcję serwisu - wśród regularnych "napsterowców" odsetek ten wzrasta do 71,4%. Wygoda, a nie bezpłatność, to podstawowa zaleta Napstera. Jak podsumowuje raport: "Napster to dla większości użytkowników coś w rodzaju cyfrowej szafy grającej, a nie sklepu z darmowymi płytami CD".


Zobacz również