Napster oficjalnie zakończył działalność

Stało się to o czym spekulowano od dawna. Napster - pierwszy program P2P na masową skalę - zakończył działalność. Serwis od dawna był w stanie wegetacji.

Napster wzbudzał wiele kontrowersji od samego początku. Program powstał w połowie 1999 roku i umożliwiał darmowy przesył plików muzycznych pomiędzy zalogowanymi użytkownikami. Skutkiem pojawienia się serwisu był drastyczny spadek sprzedaży płyt. Nie trzeba było długo czekać na reakcję branży muzycznej. Pozwy wytoczyli: Lars Ulrich (perkusista zespołu Metallica) oraz wytwórnia A&M Records. Po długich procesach serwis został chwilowo zamknięty w 2001 roku i uruchomiony na nowo w płatnej wersji.

Już od tego czasu można datować stopniową agonię Napstera. W międzyczasie pojawiło się kilka znacznie lepszych programów P2P takich jak BearShare czy też Kazaa.

Napster cały czas pogrążony był w kryzysie, z rzadka przypominając o swoim istnieniu. W 2008 roku serwis został przejęty przez firmę BestBuy. W tym czasie w modzie zaczęły być już jednak portale zajmujące się streamingiem takie jak YouTube czy też Grooveshark. Na prawdziwą reaktywację Napstera było już więc za późno.

Teraz Napster został przejęty przez Rhapsody co ostatecznie przypieczętowało oficjalny koniec serwisu. Pierwszy znaczący program P2P na pewno przejdzie do historii. Gdyby nie ten program, rynek fonograficzny prezentowałby się dzisiaj zgoła inaczej. Co pamiętacie z czasów świetności Napstera?