Napster szuka testerów

Napster poszukuje chętnych do przetestowania nowej, płatnej wersji swoich usług.

Napster ogłosił wczoraj, że poszukuje ochotników do przetestowania nowej, płatnej wersji swoich usług. Firma odmawia na razie podawania dalszych szczegółów. Usługi Napstera oparte na modelu subskrypcyjnym mają mieć swoją premierę w lecie tego roku. Dotąd nie jest znana jej dokładna data.

Nowy model usług ma pozwalać użytkownikom na wymianę plików muzycznych dopiero po uiszczeniu opłaty abonamentowej. Napster chce w ten sposób zdobyć środki finansowe, dzięki którym mógłby uregulować z wytwórniami płytowymi należności za prawa autorskie chroniące wymieniane utwory. Wielkie firmy wydawnicze, którym Napster zaproponował współpracę, odnoszą się jednak dość sceptycznie do nowej formy usług serwisu. Jedynie Bertelsmann, właściciel BMG Entertainment w pełni poparł pomysł Napstera. Pozostałe wytwórnie twierdzą, że nawiążą współpracę z Napsterem dopiero gdy udowodni, że potrafi zapobiec nielegalnej wymianie plików muzycznych pomiędzy swoimi użytkownikami.

Wysokość miesięcznego abonamentu ma wynosić 5,95-9,95 USD w zależności od liczby utworów, jaką dany użytkownik planuje pobrać. Co istotne, jakość utworów pobranych za pośrednictwem Napstera będzie obniżona. Nie będzie też można nagrać ich na CD.


Zobacz również