Napster: umowa z wytwórniami

Przedstawiciele serwisu Napster podpisali umowy z trzema wytwórniami płytowymi. Koncerny te pozwolą Napsterowi rozpowszechniać należące do nich pliki muzyczne w płatnym systemie subskrypcyjnym.

Napster podpisał umowy z trzema wytwórniami płytowymi, należącymi do największych na świecie: BMG Entertainment, Warner Bros. Music Group oraz EMI Group. Na ich mocy Napster będzie mógł udostępniać w swoim serwisie utwory, do których prawa autorskie posiadają te koncerny. Nie znane są jeszcze szczegóły kontraktów, wiadomo jednak że koncerny muzyczne mają prawo zerwać umowę z Napsterem w przypadku, gdyby serwis nie zdołał sprostać nałożonym na niego wymogom bezpiecznego przesyłania plików muzycznych.

Trzy z pięciu wytwórni płytowych zrzeszonych w Amerykańskim Stowarzyszeniu Przemysłu Nagraniowego (Recording Industry Association of America - RIAA), zdecydowały się nawiązać współpracę z Napsterem. RIAA toczy od grudnia 1999 r. sądowy spór z właścicielami Napstera. Decyzją sądu z marca br. jest nakaz używania przez Napstera specjalnych filtrów służących do blokowania wymiany utworów objętych prawami autorskimi. Napster od kilku miesięcy wspólnie z Digital World Services (firmą zależną od koncernu Bertelsmann) pracuje nad stworzeniem nowej platformy wymiany plików muzycznych. Przedstawiciele Napstera są przekonani, że serwis zostanie uruchomiony latem tego roku.

Bertelsmann wraz z AOL Time Warner, EMI oraz RealNetworks stworzyli wiosną tego roku płatny serwis muzyczny MusicNet. Jego przedstawiciele prowadzą rozmowy z innymi wytwórniami, w tym z Sony Music Entertainment oraz Vivendi Universal, które stworzyły konkurencyjny, również płatny serwis wymiany plików muzycznych - Duet.com. Ewentualne porozumienie pozwoliłoby obu serwisom na udostępnianie utworów pochodzących od konkurencji.


Zobacz również