Napster wzorem?

Według Geralda Levina, prezesa AOL Time Warner, model Napstera może stać się standardem dystrybucji muzyki w Internecie.

Model działania zastosowany przez Napstera prawdopodobnie stanie się niedługo standardowym modelem dystrybucji muzyki w Internecie. Opinię taką wyraził prezes AOL Time Warner Gerald Levin podczas trzydniowego spotkania szefów firm IT w Hongkongu.

Według G. Levina, usługa pozwalająca na pobieranie muzyki z dowolnego miejsca na świecie za pomocą dowolnych urządzeń jest tym, co najbardziej odpowiada użytkownikom. Za muzyką pójdą także inne obszary rozrywki, np. film - stwierdził G. Levin. Według niego model taki powinien opierać się na opłatach subskrypcyjnych. Po ich opłaceniu użytkownik miałby nieograniczony dostęp do zasobów udostępnianych przez takiego "Napstera przyszłości". Zdaniem G. Levina rozsądnie wdrożony model subskrypcyjny pozwoliłby takiej usłudze na uniezależnienie się od reklamodawców.

G. Levin zakończył swoją przemowę, wyrażając nadzieję, że Napster podporządkuje się wyrokom amerykańskich sądów i zacznie działać w pełnej zgodzie z prawem. Jako dowód takich starań należy przyjąć to, że Napster wykorzystał w nowej wersji swojego oprogramowania technologię TRM firmy Relatable. Rozwiązanie to pozwala na skuteczniejsze filtrowanie wymienianych utworów niż w przypadku filtrów tekstowych. TRM (This Recognizes Music), umożliwia bowiem identyfikację plików muzycznych na podstawie brzmienia utworów.


Zobacz również