Napster znowu w sądzie

Napster po raz kolejny trafił do sądu. Tym razem o łamanie praw autorskich oskarżyła serwis firma sprzedająca w Sieci stare audycje radiowe.

Firma MediaBay, specjalizująca się w dystrybucji w Internecie starych audycji radiowych, wniosła do sądu w San Francisco pozew przeciwko Napsterowi. MediaBay uważa, że popularny serwis muzyczny naruszał należące do niej prawa autorskie udostępniając audycje w swoim serwisie. Sprawa trafiła do sądu po tym, jak Napster, mimo żądań MediaBay, nie zablokował możliwości wymiany audycji pomiędzy użytkownikami serwisu.

Oskarżenia o łamanie praw autorskich nie są dla Napstera żadną nowością. W grudniu 1999 r. procesy wytoczyły serwisowi największe wytwórnie płytowe, m.in. Universal Music Group, Sony Music Entertainment, Warner Music Group, EMI Recorded Music oraz BMG Entertainment. Twierdziły one, że działalność Napstera naraziła je na straty w wysokości kilku miliardów USD. Notabene, koncern BMG jest własnością giganta medialnego Bertelsmann, który kupił Napstera jesienią ubiegłego roku.