Narzędzia dla XP

Norton System Works 2002 firmy Symantec to zestaw programów narzędziowych do Windows XP. Jeśli jednak nie zamierzasz wymieniać okien na nowe, możesz pozostać przy wersji 2001.

Norton System Works 2002 firmy Symantec to zestaw programów narzędziowych do Windows XP. Jeśli jednak nie zamierzasz wymieniać okien na nowe, możesz pozostać przy wersji 2001.

Jedną z najbardziej rzucających się w oczy cech pakietu jest pełna integracja wszystkich jego składników, natomiast jedną z najważniejszych - pełna obsługa systemu Windows XP. W trakcie testów instalowaliśmy SystemWorks 2002 w systemie, w którym była już polska wersja AntiVirus 2002. Pakiet zainstalował się szybko i bezproblemowo, panel sterujący programu Norton AntiVirus 2002 zamienił się w panel SystemWorks 2002, a opcje antywirusowe ulokowały się wygodnie pomiędzy Norton Utilities a Norton CleanSweep.

Jednak instalacja pakietu nie do końca odpowiadała naszym oczekiwania. Brakowało opcji Custom lub Dostosuj, która umożliwia wybranie komponentów aplikacji do zainstalowania.

Zdecydowanie najjasniejszym punktem Norton SystemWorks 2002 jest Norton AntiVirus. Program ten rzeczywiscie niezawodnie eliminuje wszelkie zagrozenia: wirusy plikowe, makrowirusy, konie trojanskie i robaki sieciowe. W dodatku aktualizacja bazy wirusów odbywa sie automatycznie. Niektórzy, co prawda, boczą się trochę na całkowicie automatyczne wysyłanie i pobieranie danych z Sieci - bez udziału użytkownika. Jednak w praktyce w pełni zautomatyzowane aktualizacje programu antywirusowego mają właściwie same zalety. Interfejs został także poprawiony, obecnie w głównym oknie wyświetlane są wszystkie najważniejsze informacje, np. o wyłączonej autoochronie.

Użytkownicy poprzednich wersji Norton SystemWorks z łatwością odnajdą nowe wersje unowocześnionych narzędzi: Norton Utilities, Norton CleanSweep i Norton AnitVirus. Pakiet narzędzi Norton Utilities nie zmienił się właściwie od poprzedniej wersji, a Norton CleanSweep w SystemWorks 2002 jest wręcz okrojony w stosunku do programu z SystemWorks 2001. Bardzo szczegółowy opis zmian w CleanSweep znajduje się w artykule Marka Czapelskiego "Nowszy, a gorszy".

Szkoda też, że w wersji 2002 nie można utworzyć awaryjnej dyskietki startowej ZIP. Napędy ZIP nie przyjęły się jako standard, jednak wiele osób wciąż z nich z powodzeniem korzysta. Raczej nie będą zadowolone, gdy Norton SystemWorks zmusi je do żonglowania zwykłymi dyskietkami 1,44 MB.

W trakcie używania programów z pakietu Norton SystemWorks 2002 można zauważyć kilka różnych drobnych pomyłek, np. okno z poradą, wyświetlane podczas uruchamiania Disk Doctora, jest przez dłuższy czas zasłonięte oknem z logo programu (tzw. splash screen).

Mimo wszystko trzeba przyznać, że Norton SystemWorks 2002 to pakiet bardzo narzędziowych, ze szczególnym wyróżnieniem AntiVirusa 2002, uznawanego przez wielu za najlepszą obecnie aplikację antywirusową. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z rewolucją. To po prostu SystemWorks 2001 do Windows XP.

Niestety, pakiet nie będzie pracował w Windows 95, więc użytkownicy tego systemu operacyjnego powinni pozostać przy wersji 2001. Również ci wszyscy, którzy mają pakiet Symanteca w wersji 2001, a nie zamierzają w najbliższym czasie zmieniać systemu operacyjnego na Windows XP, mogą z powodzeniem pozostać przy SystemWorks 2001, pamiętając tylko o regularnej aktualizacji Norton AntiVirusa.

Oprócz wymienionych już narzędzi warto wspomnieć o kilku dodatkowych, z których najważniejsze to okrojona wersja programu GoBack. Aplikacja ta służy do przywracania sprawności systemu po awarii lub ogólniej - do przywracania jakiegoś poprzedniego stanu komputera, systemu operacyjnego i danych. Przyda się głównie użytkownikom systemów Windows 98 oraz NT/2000, gdyż Windows Me i XP mają wbudowane funkcje działające na podobnej zasadzie.

Wersja GoBack Personal, dołączona do SystemWorks 2002, ma pewne ograniczenie funkcjonalne. Przed zainstalowaniem tego programu należy koniecznie dokładnie zapoznać się z instrukcją, znajdującą się na krążku instalacyjnym w folderze GOBACK. Co ciekawe, program instalujący System Works 2002 nie obejmuje GoBack, konieczne jest ręczne uruchomienie oddzielnego instalatora..