Narzędzia dla neostrady i nie tylko

Korzystasz z szerokopasmowego dostępu do Internetu, ale prędkość przesyłanych danych nie jest zadowalająca? Możesz spróbować kilku sztuczek, które wycisną maksimum z Twojego łącza. Prezentujemy zestaw programów do optymalizacji i konfiguracji połączeń internetowych. Obojętnie czy korzystasz z neostrady tp, chello, czy innej usługi - na pewno znajdziesz wśród polecanych aplikacji coś dla siebie.

Kilka miesięcy temu w naszym serwisie ukazał się materiał na temat narzędzi obliczających limity transferu (zobacz Pogromcy limitów transferu). Omawialiśmy w nim narzędzia dostarczające szczegółowych informacji na temat połączenia sieciowego oraz internetowego. Dzięki nim mamy dostęp do wielu funkcji, takich jak: prowadzenie statystyk (maksymalne, średnie obciążenie), podgląd transferu, identyfikację programów używających naszego łącza (w tym trojanów, aplikacji szpiegowskich i reklamowych) i blokowanie dla nich połączenia, włączanie alertów w określonych wypadkach (zbyt niski transfer, zbyt dużo pobranych danych, itp.) oraz wiele innych dostępnych w poszczególnych programach.

Teraz prezentujemy programy do optymalizacji łącza internetowego. Jeżeli strony WWW otwierają się wolno, co jakiś czas restartuje się połączenie, to znak, że Twój usługodawca niezbyt dobrze wywiązuje się z umowy. Zamiast telefonować do działu reklamacji warto zainstalować narzędzie, które nie tylko maksymalnie wykorzysta dostęp do Sieci, ale również zabezpieczy przed niespodziewanymi restartami.

NetLimiter

Narzędzie kontrolujące i monitorujące ruch internetowy na Twoim komputerze. Dzięki niemu można ustawić dla każdej aplikacji osobno limit prędkości wysyłania i odbierania pakietów z Internetu, a następnie monitorować ruch jaki ona generuje. Największą zaletą programu jest możliwość oglądania szczegółowych statystyk łącza internetowego. Ta opcja zainteresuje na pewno wszystkich osoby korzystające z usług dostępowych z limitetm transferu. Można przeprowadzić małe śledztwo, które wskaże jaka aplikacja odbiera najwięcej danych. NetLimiter oferuje ponadto proste narzędzia monitorujące sieć lokalną.

BeFaster

Zestaw narzędziowy do zwiększania rzeczywistej prędkości połączenia internetowego. Twój dostawca łącza deklaruje prędkość dostępu na poziomie 512 kb/s, a Ty osiągasz maksymalnie 300 kb/s? To być może efekt źle skonfigurowanego komputera, a nie złośliwego operatora.

Super-Ping nie pozwala na zrywanie połączenia, dzięki czemu wysyłanie i odbieranie danych jest bardzo efektywne. Ping Now zmusza do pracy Twój modem poprzez wyprowadzenie go ze stanu uśpienia i zapobiega sytuacjom, w których przeglądarka internetowa wyświetla komunikat "ładowanie strony", a prędkość połączenia wynosi 0 kb/s, a lampki na modemie się nie świecą.

Ponadto program optymalizuje połączenia dla gier internetowych, oferuje opcję automatycznej aktualizacji oraz rozpoznaje wszystkie najpopularniejsze metody dostępu do Internetu - m.in. Dial-up, ISDN, LAN, ADSL, sieć Wi-Fi oraz łącza satelitarne.


Zobacz również