Narzędzia do tworzenia kopii zapasowych


Poszczególne programy stosują różną terminologię, ale Tri-Backup wprowadza najwięcej różnic. Aby utworzyć startową kopię dysku, należy wybrać metodę Direct Copy. Nie należy mylić jej z metodą Mirror Backup, która kopiuje wszystkie pliki do nowej teczki na dysku docelowym. Aby utworzyć przyrostowe archiwa i zachować starsze kopie plików, należy wybrać opcję Evolutive Mirror Backup. Program Tri-Backup zawsze stara się kopiować pliki w sposób przyrostowy, jeśli to możliwe, ale tryb Incremental Backup powoduje zapisanie nowych lub zmienionych plików każdej sesji w oddzielnej teczce oznaczonej datą i godziną. Z kolei tryb Archiving usuwa oryginały z miejsca źródłowego po ich skopiowaniu. Dostępny jest także tryb Synchronize, który pozwala zsynchronizować zawartość dwóch teczek lub woluminów.

Narzędzia do tworzenia kopii zapasowych

Źródło zamieszania Aby skonfigurować nową akcję w programie Tri-Backup, należy przejść przez wiele ekranów z ogromną liczbą opcji.

Po określeniu trybu pracy można wybrać źródło i miejsce docelowe dla kopii zapasowej. Można także zdefiniować opcje, harmonogram, filtry umożliwiające dołączanie lub wykluczanie określonych plików, a także dodatkowe akcje wykonywane przed lub po archiwizacji. Dostępne są bardzo zaawansowane opcje, ale często konieczne jest przeszukanie podręcznika, na przykład w celu ustalenia, czy należy uwzględniać pliki .DS_Store, pseudonimy, niewidoczne pliki i inne dane systemowe. Należy przy tym pamiętać, że podręcznik jest dostępny jako oddzielny plik do pobrania.

Podobnie jak większość programów tego typu, Tri-Backup zapewnia ograniczone wsparcie dla dysków optycznych. Nie jest możliwe nagrywanie płyt bezpośrednio z aplikacji, ale można archiwizować dane na pustym dysku CD poprzez polecenie Burn Disk w Finderze, powtarzając w razie potrzeby ten proces.

Interfejs programu jest dość dziwny, przez co Tri-Backup wydaje się trudniejszy w użyciu niż w rzeczywistości. Jest to spowodowane mnogością pól wyboru z mylącymi etykietami, niestandardowymi ikonami i poleceniami menu, których przeznaczenie nie zawsze jest jasne, a także dość nietypową terminologią. Program wymaga od użytkownika wiedzy, którą można uzyskać tylko poprzez przeczytanie podręcznika, który nie przedstawia jednak wszystkich szczegółów dotyczących aplikacji. Może to utrudniać życie mniej zaawansowanych osób. Wydaje się, że programiści powinni popracować nad ulepszeniem interfejsu użytkownika. Na szczęście w większości przypadków można zaakceptować ustawienia domyślne.

Kupić, nie kupić

Narzędzia do tworzenia kopii zapasowych

Porównanie testowanych programów

Wybór oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych powinien być zależny przede wszystkim od metody archiwizowania i typu danych. Narzędzie Apple'a dobrze się sprawdzi przy ochronie plików, ale nie pozwala robić startowych kopii dysków twardych. Najbardziej wszechstronnym programem jest Data Backup 2.1, który cechuje się także prostotą użycia. Osoby archiwizujące dane na dyskach optycznych powinny rozważyć wybór programu Retrospect Desktop 6.1 lub Personal Backup X4 10.4.5. Pierwszy z nich zapewnia więcej opcji, ale jest przy tym znacznie droższy i trudniejszy w użyciu. Dodatkową zaletą jest jednak możliwość tworzenie kopii zapasowych przez sieć.

Archiwizowanie w Internecie

Większość użytkowników zapisuje kopie zapasowe na dyskach twardych lub dyskach CD i DVD. Możliwe jest jednak przechowywanie danych na pojemnych serwerach znajdujących się gdzieś w Internecie. Opcja ta zwykle wymaga jednak dość szybkiego łącza interne-towego, a także wykupienia abonamentu oraz dokonania opłat za każdy przesyłany gigabajt danych. Warto także rozważyć kwestię bezpieczeństwa poufnych informacji, które są przechowywane na serwerach obcej firmy.

Dużą zaletą tej metody archiwizacji jest bezpieczeństwo danych nawet w przypadku pożaru, kradzieży lub innych katastrof. Ponieważ dane znajdują się w odległym miejscu, nie zostaną utracone nawet w najgorszych sytuacjach. Ponadto są dostępne z dowolnego komputera, możemy więc korzystać z archiwalnych danych na przykład podczas wizyty u klienta.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: