Narzędzia dyskowe część 1 - partycjonowanie i formatowanie

Jeżeli chcesz by twój dysk pracował bezawaryjne przez lata musisz o niego dbać. Przygotowaliśmy zestaw programów, które przydadzą się przez cały cykl życia nośnika - począwszy od przygotowania go do pracy, przez monitorowanie i naprawę błędów aż po zarządzanie danymi. W tej części sprawdzimy, jak partycjonować i formatować dyski twarde.

Twardy dysk to najważniejsze urządzenie w twoim komputerze. Przechowuje przecież to, co najcenniejsze i najbardziej wartościowe - twoje dane. W razie jego awarii straty mogą być niepowetowane. Warto więc przygotować go odpowiednio do pracy, dbać o niego, optymalizować, usuwać błędy. Przygotowaliśmy pakiet narzędzi przydatnych przez cały cykl użytkowania nośnika, począwszy od odpowiedniego podziału na partycje, przez optymalizację i przyspieszanie działania po testowanie jego wydajności.

W zestawie znalazły się aplikacje do defragmentacji i naprawiania błędów, monitorowania pracy czy kontroli temperatury. Nie pominęliśmy oprogramowania do zarządzania danymi, klonowania, tworzenia obrazów, kopii zapasowych i podłączania wirtualnych napędów. Najbardziej rozbudowane pakiety łączą wiele tych funkcji. To oczywiście nasz subiektywny wybór i każdy użytkownik może mieś swoich własnych faworytów. W tej części przyjrzeliśmy się narzędziom do tworzenia partycji i ich formatowania.

Przygotowany odpowiednio do pracy dysk będzie służył bezawaryjnie przez lata. Przemyślany podział na partycje uchroni dane w razie awarii systemu, przyspieszy odczyt i zapis informacji. Aktualnie prym wśród narzędzi do partycjonowania dysków wiodą aplikacje Acronisa i Paragona.

Acronis Disk Director 11 służy do kompleksowego zarządzania dyskami. Przyda się między innymi podczas tworzenia nowego podziału nośnika i formatowania dysków. Potrafi modyfikować istniejącą już strukturę, zarządzać aktywnymi partycjami i uruchamianiem systemu. Modyfikację działających nośników przeprowadzisz bez obawy o utratę danych, zwiększysz bądź zmniejszysz rozmiar istniejących partycji, połączysz je bądź podzielisz. Dzięki obsłudze Dysków Dynamicznych i GPT nie jesteś ograniczony do 2 terabajtów pojemności.

Narzędzia dyskowe część 1 - partycjonowanie i formatowanie

Acronis Disk Director - zmiana rozmiaru partycji

Idealny do modyfikacji struktury nośnika i dostosowania jej efektywnego przechowywania danych jest Paragon Partition Manager 11. Ten prosty w obsłudze program nie sprawi kłopotu nawet początkującym użytkownikom. Posłuży do tworzenia, kasowania zmniejszania i zwiększania rozmiaru partycji. Technologia Hot Resize pozwala modyfikować pojemność partycji NTFS bez restartowania systemu. Za pomocą programu możesz ukrywać nośniki, nadawać im nazwy, przypisywać litery dysków, aktywować. Możesz konwertować systemy plików i zmieniać ich parametry, aktualizować sektory startowe dysku. Partition Manager obsługuje FAT16, FAT32, NTFS, Ext2 i Ext3 i HPFS.

Narzędzia dyskowe część 1 - partycjonowanie i formatowanie

Paragon Partition Manager – łączenie partycji

Jeżeli szukasz narzędzia bezpłatnego, zainstaluj aplikację EASEUS Partition Master Home Edition. Sposobem obsługi nie odbiega ona od komercyjnych odpowiedników. Nie ustępuje im również możliwościami. Zawiera narzędzia do tworzenia i zarządzania partycjami, oprogramowanie do odzyskiwania danych i kopiowania zawartości nośników.

Można się nią również posłużyć do zdiagnozowania i naprawienia problemów z dyskami używanymi w macierzach RAID. Jak pozostałe programy potrafi zmieniać rozmiar, tworzyć, kasować i konwertować partycje. Gdy na nośniku używany jest system plików NTFS, modyfikacje można aktywować bez restartowania komputera. Odzyska pliki ze sformatowanego dysku, po skasowaniu bądź uszkodzeniu partycji.

Narzędzia dyskowe część 1 - partycjonowanie i formatowanie

Sposób obsługi oraz możliwości EASEUS Partition Master nie odbiegają od narzędzi komercyjnych

Inne bezpłatne, starsze ale nadal niezmiernie popularne programy do zarządzania partycjami to na przykład rozwijany na licencji GPL Partition Logic, niewielki Partition Resizer czy obsługujący dyski SCSI SwissKnife. Wbudowany w PartitionLogic system operacyjny Visopsys pozwala na przykład zapisać go na płycie CD i uruchamiać za jego pomocą komputer. Przydaje się w razie poważnej awarii peceta.

PartitionResizer jest idealny do przenoszenia na dyskietce - jego rozmiar nie przekracza 100 KB. Powinni z niego korzystać jednak jedynie zaawansowani użytkownicy. Nieprawidłowe użycie może bowiem spowodować utratę danych. SwissKnife poradzi sobie natomiast z nośnikami wewnętrznymi, zewnętrznymi i USB, obsłuży interfejsy PCMCIA oraz SCSI.

Programy do tworzenia partycji posłużą również do ich sformatowania. Jeżeli jednak chciałbyś użyć tak zwanego formatowania niskopoziomowego służącego do ponownej inicjalizacji dysku (nie związanego z systemem plików) zainstaluj HDD Low Level Format Tool. Wyczyści informacje o partycjach, główny sektor startowy i nadpisze każdy bit danych. Współpracuje z nośnikami SATA, IDE, SCSI, zewnętrznymi USB i FIREWIRE. Poradzi sobie z kartami Flash.

Magiczne partycje

Jednym z pierwszych i jednocześnie najbardziej znanych programów do modyfikowania partycji w trakcie pracy systemu i bez ryzyka utraty danych był Partition Magic. Obsługuje systemy plików FAT, FAT32, NTFS, Ext2 i Ext3, pozwala przełączać się pomiędzy różnymi systemami operacyjnym zainstalowanymi na tym samy dysku. Umożliwia zdalne zarządzanie nośnikami przez sieć TCP/IP oraz uruchamianie różnych funkcji za pomocą skryptów co czyni z niej idealne narzędzie dla administratorów sieci. Od pewnego czasu nie jest już jednak rozwijana.

Partition Magic nie działa prawidłowo na nowych systemach operacyjnych

Specjalistą od sektora startowego dysku jest MBRTool. Ten niewielki program może posłużyć do zrobienia kopii zapasowej sektora startowego dysku i odzyskania jego zawartości w razie awarii. Potrafi edytować MBR, modyfikować tablicę i atrybuty partycji. Do pracy wymaga jednak środowiska dosowego. Najlepiej używać go po uruchomieniu komputera z dyskietki startowej.

EASEUS Partition Master w praktyce

Modyfikacja układu partycji w działającym systemie nie wiąże się z większym ryzykiem. Zobacz, jak wydzielić dodatkowy dysk z istniejącej już struktury.

1. Uruchom program i zaznacz partycję, którą chcesz podzielić. Kliknij przycisk Resize/Move na pasku narzędzi. Przeciągnij kursorem krawędź oznaczającą wielkość nowego wolumenu {ea1} bądź odpowiedni rozmiar wpisz w pola poniżej. Kliknij Ok.

2. Zaznacz wolne miejsce powstałe po zmniejszeniu istniejącej wcześniej partycji i kliknij przycisk Create. Nadaj nowemu dyskowi nazwę. Możesz też określić jego typ oraz przyporządkować literę i wybrać system plików. Zaakceptuj zmiany przyciskiem Ok.

3. Kliknij Format. Jeżeli nie wiesz, jaki rozmiar klastra wybrać pozostaw wartość zaproponowana przez program. Zamknij okno przyciskiem Ok. Aby wprowadzić wszystkie zmiany kliknij na pasku narzędzi przycisk Apply.