Narzędzia dyskowe część 2 - optymalizacja i przyspieszanie

Jeżeli chcesz by twój dysk pracował bezawaryjne przez lata musisz o niego dbać. Przygotowaliśmy zestaw programów, które przydadzą się przez cały cykl życia nośnika - począwszy od przygotowania go do pracy, przez monitorowanie i naprawę błędów aż po zarządzanie danymi. W tej części dowiesz się, jak optymalizować i przyspieszać pracę twardego dysku.

Od sprawności i efektywności działania dysku zależy w dużym stopniu szybkość pracy komputera i jego bezawaryjność. Jeżeli w danych panuje bałagan wolno się wczytują, a system startuje wieki. Fragmentacja plików wymusza większą pracę mechanicznych części nośnika i ich podwyższone zużycie. Choć w nowoczesnych dyskach zysk ten jest praktycznie niezauważalny, defragmentując je można również przyspieszyć odczytywanie.

Na rynku dostępna jest spora grupa narzędzi, które specjalizują się w optymalizacji i defragmentacji pracy dysków. Szybkość i prostota obsługi to cechy charakterystyczne dla O&O Defrag Professional. Program zoptymalizuje sposób ułożenia plików na dysku, usunie fragmentację.

Dla wygody użytkownika może działać w tle albo wtedy, gdy włączony jest wygaszasz ekranu. Oferuje pięć różnych metod defragmentacji. Umożliwia również podział nośnika na strefy i zdefiniowanie innego sposobu porządkowania dla każdej z nich. Oferuje funkcje dedykowane komputerom przenośnym. Oprócz tradycyjnych dysków obsługuje nośniki zewnętrzne.

Narzędzia dyskowe część 2 - optymalizacja i przyspieszanie

O&O Defrag podczas pracy

Innym cenionym komercyjnym narzędziem do defragmentacji dysku jest Diskeeper Professional 2010. Potrafi przeprowadzać porządkowanie danych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu nie dopuszcza podczas zapisu plików do ich podziału na fragmenty. Poradzi sobie z każdym zadaniem nawet wtedy, gdy na dysku jest niewiele wolnej przestrzeni niezbędnej do tymczasowego umieszczenia danych. Oferuje możliwość optymalizacji ułożenia systemowych plików startowych co przyspiesza bootowanie komputera. Działa zarówno w systemach 32-, jaki 64-bitowych.

Narzędzia dyskowe część 2 - optymalizacja i przyspieszanie

WinUtilities DiskDefrag – defragmentator znanego producenta narzędzi do optymalizacji Windows

Niewiele mniej funkcjonalne są bezpłatne odpowiedniki komercyjnych narzędzi do defragmentacji dysku. Wśród darmowych programów warto na przykład wymienić Auslogics Disk Defrag 3. Potrafi automatycznie optymalizować dysk w tle i likwidować fragmentację, jak tylko się ona pojawi. Wyposażony został w rozbudowany terminarz umożliwiający precyzyjne ustawienie czasu porządkowania. Umożliwia defragmentację pojedynczego katalogu a nawet pliku. Bez problemu działa na wieloterabajtowych wolumenach i może wykonywać swoje zadania na wielu dyskach w tym samym czasie.

Aplikację do defragmentacji oferuje również producent znanego programu do tweakowania systemu - WinUtilities. WinUtilities DiskDefrag jest prosty w obsłudze i szybki w działaniu. Po przeanalizowaniu nośnika wyświetla precyzyjny raport dotyczący struktury zapisanych na nim danych i proponuje przeprowadzenie najlepszych w danej sytuacji operacji. Power Defrgmenter zaś, to graficzny interfejs dla defragmentatora wchodzącego w skład cenionego przez specjalistów zestawu narzędzi Sysinternals.

Narzędzia dyskowe część 2 - optymalizacja i przyspieszanie

Auslogics Disk Defrag – defragmentacja pojedynczych plików

Kontrolę nad funkcjami sprzętowymi nośnika daje quietHDD. Umożliwia on zarządzania energią (APM) oraz głośnością pracy (AAM) dysków twardych oraz optycznych. Za pomocą tego narzędzia zmodyfikujesz ustawienia obowiązujące po starcie systemu, jego wstrzymaniu czy hibernacji. Obniżysz poziom emitowanego szumu.

Niewielkie rozmiary aplikacji powodują, że nie obciąża ona praktycznie wcale komputera. A jeżeli nie satysfakcjonuje cię wydajność żadnego dysku spróbuj przenieść zapisane na nim dane do pamięci operacyjnej, z której odczyt i zapis jest nieporównanie szybszy. Wystarczy, że wyposażysz komputer w dużą ilość RAMu. Aby stworzyć tak zwany RAMdysk i przenieść do niego na czas pracy najczęściej używane pliki możesz posłużyć się programem VSuite Ramdisk.

Auslogics Disk Defrag w praktyce

1. Defragmentacja dużych, wypełnionych po brzegi dysków może zająć sporo czasu. Dlatego przed jej uruchomieniem należy przeskanować nośnik i sprawdzić stopień fragmentacji. Zaznacz partycje, które chcesz sprawdzić, kliknij menu Akcja i wybierz polecenie Analizuj zaznaczone.

2. Defragmentację najlepiej przeprowadzać w nocy, w czasie, gdy komputer nie jest używany. Aby nie pozostawał niepotrzebnie włączony, zaznacz opcję Wyłącz po defragmentacji {aus1}.

3. Jeżeli po zakończeniu skanowania zobaczysz na ekranie komunikat Żądany dysk nie wymaga defragmentacji możesz zakończyć działanie programu. W przeciwnym razie rozwiń menu Akcja i wybierz z niego polecenie Defrag&Optymalizuj. Dzięki temu pliki zostaną zdefragmentowane, a ich położenie zoptymalizowane tak, by system startował szybciej.

Symuluje on w pamięci obecność fizycznego nośnika. Stworzony w ten sposób wirtualny magazyn może być sformatowany w systemie plików FAT, FAT32 lub NTFS i traktowany jest przez Windows jak zwykła partycja. Program potrafi wykorzystywać obszary pamięci niewidoczne dla systemu operacyjnego i obsługuje do 128 ramdysków.