Narzędzia dyskowe cześć 3 - naprawa dysku twardego i usuwanie awarii

Jeżeli chcesz by twój dysk pracował bezawaryjne przez lata musisz o niego dbać. Przygotowaliśmy zestaw programów, które przydadzą się przez cały cykl życia nośnika - począwszy od przygotowania go do pracy, przez monitorowanie i naprawę błędów aż po zarządzanie danymi. Zobacz, jakie programy pomogą usunąć awarię i przywrócić nośnik do pracy.

Poważna awaria z reguły wyklucza naprawę dysku twardego. Niesprawność elektroniki czy poważne, fizyczne uszkodzenie wyłączają go z użytkowania. W takiej sytuacji pozostaje jedynie oddać sprzęt w ręce specjalisty, by odzyskał ważne dane.

Uszkodzenia samej powierzchni, na której zapisywane są dane (nawet fizyczne) można jednak ominąć. Tak zwane uszkodzone sektory, to miejsca zawierające nieusuwalne błędy bądź obszary, do których nie może się dostać system operacyjny. Użycie odpowiedniego narzędzia spowoduje, że zostaną one odpowiednio zmapowane i oznaczone a Windows nigdy już nie będzie próbował zapisać w nich danych.

Bezpłatne aplikacje do testowania i dokonywania naprawy dysku twardego to między innymi CheckDisk, HDD Bad Sectors Repair, Check Disk GUI, komercyjny - na przykład HDD Regenerator.

CheckDisk sprawdza powierzchnię sektor po sektorze i zaznacza uszkodzone. Obsługuje dyski IDE, SCSI oraz macierze RAID, nośniki zewnętrzne. Potrafi przetestować integralność płyt CD.

Check Disk GUI to graficzna nakładka na systemowe polecenie chkdsk. Oferuje te same funkcje i parametry ale dzięki graficznemu interfejsowi łatwiej jest z nich korzystać i są bardziej zrozumiałe. Sprawdza fragmentację plików, lokalizuje uszkodzone sektory i o ile to możliwe odzyskuje z nich informacje. HDD Bad Sektor Repair dedykowany jest dyskom Maxtora. Tworzy listę wadliwych sektorów i resetuje pojemność dysku. Odtworzony nośnik pracuje, jak zupełnie nowe urządzenie.

HDD Regenerator oferuje funkcję wstępnego skanowania, która podczas sprawdzania nośników o dużych pojemnościach pozwala zaoszczędzić użytkownikowi sporo czasu. Obsługuje sektory o wielkości od 4 KB. Oprócz narzędzi do naprawy dysku twardego, wyświetla rozbudowane statystyki dotyczące nośników, ma funkcje monitorujące stan, temperaturę i zachowanie HDD.

Narzędzia dyskowe cześć 3 - naprawa dysku twardego i usuwanie awarii

Większość programów do sprawdzania dysku korzysta z systemowego narzędzia

Dwie różne metody sprawdzania powierzchni dysku stosuje Disk Checker. Jedna opiera się na bezpośrednim dostępie do nośnika i ze względu na swoją szybkość zalecana jest do testowania dużych dysków. Wymaga jednak uprawnień administratora. Inny sposób polega na weryfikacji dostępu do plików. Sprawdza się w przypadku nośników zdalnych, sieciowych i ramdysków. Oprócz naprawy dysku twardego Disk Checker może posłużyć do zapisu obrazu całych dysków i odzyskiwania danych.

Jeżeli nie możesz uzyskać dostępu do jakiegoś katalogu albo nie chce się uruchomić jeden z programów nie zawsze musi to oznaczać uszkodzenie nośnika. Być może przyczyna kłopotów są zmiany wprowadzone przez wirusa. Zaradzi temu Disk Heal. Umożliwi otwarcie ukrytych i zablokowanych katalogów, zaradzi na kłopoty z przeglądaniem zawartości dysku. Możesz go również wykorzystać do zmiany ikon zainstalowanych nośników.

Narzędzia dyskowe cześć 3 - naprawa dysku twardego i usuwanie awarii

Disk Checker – do dokładnego sprawdzenia powierzchni potrzebne są uprawnienia administratora

Istnieją również programy przypisane konkretnym grupom urządzeń. Przedstawicielami tej kategorii są przykład Western Digital Data Lifeguard Diagnostics i Maxtor Firmware Repair. Narzędzie do dysków Maxtora umożliwia prawidłową identyfikację urządzeń, pozwala na właściwy odczyt wielkości przez BIOS i szybszą pracę urządzeń.

Western Digital Data Lifeguard służy głównie do monitorowania pracy nośników, ale potrafi w razie potrzeby naprawić uszkodzone sektory, wpływa na pracę głowic odczytujących, może posłużyć do partycjonowania i formatowania nowych nośników.

W razie poważnej awarii i utraty dostępu do partycji warto skorzystać z narzędzia TestDisk & PhotoRec. Jego główną rolą jest odzyskiwanie skasowanych bądź uszkodzonych partycji. Odtwarza tablice partycji i główne sektory startowe dysku. Lista obsługiwanych przez niego systemów jest imponująca i zawiera między innymi takie środowiska, jak BeOS, FreeBSD, DOS, Windows, Solaris i Linuksy oraz systemy plików FAT, NTFS, exFAT, ext2, ext3, ext4, BeFS, CramFS, HFS bądź UFS. Umożliwia odzyskiwanie dysków używanych w macierzach RAID 1, 4, 5 i 6.

HDD Regenerator w praktyce

1. Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu możesz stworzyć nośnik startowy, który ułatwi ci skanowanie i naprawę dysku w razie poważniejszej awarii. Możesz użyć pamięci flach bądź płyty CD. W pierwszym przypadku kliknij polecenie Bootable USB Flash, w drugim Bootable CD/DVD.

2. Aby rozpocząć skanowanie wybierz polecenie i Click here to repair phisical Bad sectors… w centralnej części okna bądź rozwiń menu Regeneration i kliknij Start Process under Windows. Zaznacz dysk, ponownie kliknij Start process. Program uruchamiany jest z poziomu Windows dlatego nie będzie mógł naprawić ewentualnych błędów. Kliknij OK. W oknie konsoli wciśnij klawisz [1] i [ENTER], by przetestować powierzchnię {hdd1}. Na koniec użyj przycisku [5], by zakończyć pracę programu.