Narzędzia dyskowe część 5 - zarządzanie danymi

Jeżeli chcesz by twój dysk pracował bezawaryjne przez lata musisz o niego dbać. Przygotowaliśmy zestaw programów, które przydadzą się przez cały cykl życia nośnika - począwszy od przygotowania go do pracy, przez monitorowanie i naprawę błędów aż po zarządzanie danymi. Sprawdź, czym klonować partycje, tworzyć kopie zapasowe i odzyskiwać z nich dane, zarządzać informacjami, kasować i szyfrować pliki.

Najważniejsze na każdym dysku są dane. To do ich obsługi powstało najwięcej programów. Są narzędzia do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania z nich informacji, aplikacje do zapisywania obrazów, klonowania zawartości, bezpiecznego usuwania danych. Inne służą, jako menedżery wirtualnych napędów, do wyszukiwania i prezentowania zawartości, a także jej szyfrowania. Trudno tym natłoku znaleźć najbardziej wartościowe i przydatne programy.

Najbardziej znani producenci koncentrują się na tworzeniu kopii zapasowych, klonowaniu zawartości nośników oraz zapisywaniu obrazów. Dominują firmy znane z narzędzi do partycjonowania i formatowania dysków. Bardzo często są to nawet te same produkty. Acronis Disk Director sklonuje zawartość starego nośnika, odzyska dane z przygotowanego wcześniej obrazu. Aby odzyskiwanie danych było w pełni funkcjonalne narzędzia programu można uruchomić z dysku startowego.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski SSD M.2 do 400 złotych. Dyski M.2 w dobrej cenie
  • Na co zwracają uwagę seniorzy szukający pracy w IT?
  • Xbox Live nie działa. Co się dzieje? Czy jest awaria?
Może to być zarówno płyta CD, jak i dysk USB czy pendrive. Acronis ułatwi testowanie różnych systemów operacyjnych przygotowując dla nich odpowiednie środowiska i umożliwiając wybór podczas startu komputera. Pakiet True Image Home specjalizuje się w tworzeniu kopii zapasowych. Pozwala wybrać pliki w zależności od ich typu, zabezpieczy wiadomości poczty elektronicznej, zapisze archiwizowane dane w bezpiecznej lokalizacji sieciowej i w zarezerwowanym miejscu na serwerze producenta.

Spakuje je, zaszyfruje i usunie bezpiecznie z dysku. Może pracować w tle zapisując kopie zapasowe w czasie rzeczywistym. Do bezpiecznego usuwania plików dedykowany jest także Acronis Drive Cleanser. Korzystając z algorytmów Guttmana, DoD 5220, metod kasowania używanych przez Stany Zjednoczone, Rosję czy Niemcy gwarantuje, że żadne pliki nie zostaną odczytane.

Narzędzia dyskowe część 5 - zarządzanie danymi

Acronis True Image Home w połączeniu z Disk Direktorem to kompletny zestaw do zarządzania dyskami

Podobny zestaw aplikacji oferuje Paragon. Disk Wiper wyczyści cała partycję bądź pojedyncze pliki. Używane przez niego metody gwarantują, że nie da się ich odzyskać przy użyciu żadnej znanej aktualnie technologii. O tworzenie i zarządzanie kopiami zapasowymi zadbają Backup & Recovery oraz Drive Backup. Pierwszy przeznaczony jest dla użytkowników domowych i niewielkich firm, drugi to zestaw zaawansowanych narzędzi przystosowany do pracy w rozbudowanych sieciach komputerowych.

Paragon oferuje również bezpłatną wersję jednego ze swoich narzędzi do zabezpieczania danych - Backup & Recovery Free Advanced Edition. Nie ustępuje on możliwościami swoim komercyjnym odpowiednikom. Zapisuje archiwa na dyskach lokalnych, nośnika zewnętrznych, w sieci i na serwerach FTP. Wydobywa z obrazu pojedyncze pliki. Obsługuje również narzędzia wirtualizacyjne i ma wbudowane funkcje ułatwiające migrację pomiędzy różnymi systemami operacyjnymi.

Tworzenie obrazów dysku to również domena jednego z pierwszych narzędzi tego tupu, powszechnie znanego Norton Ghosta. Do tworzenia obrazów warunkach domowych wystarczy natomiast bezpłatny DriveImage XML, a do archiwizacji pojedynczych plików Cobian Backup. Potrafi on tworzyć archiwa powyżej 2 GB, szyfruje kopiowane dane algorytmami Blowfish, Rijndael i DES, zapisuje je na nośnikach lokalnych, zewnętrznych, w sieci bądź w kliku lokalizacjach jednocześnie.

Cobian Backup w praktyce

Korzystanie z Bocian Backup polega na zdefiniowaniu w programie zadań archiwizacji, a następnie uruchamianie ich ręcznie bądź automatycznie według założonego harmonogramu. Aby można było jednak skorzystać ze wszystkich funkcji programu trzeba w trakcie instalacji wybrać odpowiednie opcje.

1. Po uruchomieniu instalatora przejdź kolejne kroki kreatora aż na ekranie zobaczysz okno Typ instalacji. W sekcji typ instalacji zaznacz Jako usługę, a w sekcji Opcje usługi koniecznie Użyj następującego konta. Dzięki temu, program będzie miał dostęp do sieci co umożliwi mu archiwizowanie zapisanym tam danych oraz zapis plików archiwum. Wpisz poniżej nazwę konta oraz hasło użytkownika uprawnionego do przeglądania zasób sieciowych.

2. Zakończ instalację i uruchom program. By utworzyć nowe zadanie kliknij ikonę zegara widoczną na pasku narzędzi. W sekcji Ogólne nadaj zadaniu nazwę oraz wybierz typ tworzonej kopii. Następnie kliknij kartę Pliki i dodaj do tworzonej kopii wybrane piki i katalogi. Na karcie Harmonogram możesz określić częstotliwość wykonywania archiwizacji.

3. Kompresję i szyfrowanie zdefiniujesz w sekcji Archiwum. Możesz jeszcze zdefiniować wykluczenia oraz dodatkowe operacje wykonywane przed i po zrobieniu kopii. Na koniec kliknij Ok. Po kliknięciu nazwy nowego zadania w lewej części okna programu, w prawej wyświetlone zostanie dokładne podsumowanie. Aby uruchomić zapis kopii zaznacz zadanie i kliknij ikonę dyskietki widoczną na pasku narzędzi.

Do klonowania zawartości dysku można użyć natomiast darmowego HDClone Free Editio. Program przydaje się wtedy, gdy użytkownik zamierza zamienić stary, o niewielkich rozmiarach dysk na większy nośnik. Oszczędza czas niezbędny na instalację systemu, aplikacji i przeniesienie wszystkich danych. Bezpieczeństwo kasowanych danych zapewnią Active Kill Disk - Hard Drive Eraser oferujący aż 17 różnych algorytmów nadpisywania danych, czy dystrybuowany na licencji GPL FS File Shredder.

Z bezpieczeństwem plików przechowywanych na dysku związane jest również szyfrowanie. Zabezpieczać można pojedyncze dokumenty, foldery bądź całe partycje. Obok znanych Folder Lock czy TrueCrypt pojawiają się takie narzędzia, jak Exlade Cryptic Disk Professional, dirLock, KaKa Private Disk czy Folder Guard.

Aby oczyścić dysk z niepotrzebnych plików skorzystaj na przykład z polskiego Odkurzacza, który rozpoznaje klika tysięcy zbędnych obiektów, usuwa pliki tymczasowe, kopie zapasowe, dzienniki, niepotrzebne multimedia czy pozostałości po odinstalowanych programach. W roli czyścicieli sprawdza się też Moo0 DiskCleaner oraz doskonały i bardzo popularny CClenaer.

Narzędzia dyskowe część 5 - zarządzanie danymi

SequoiaView oferuje ciekawy sposób wizualizacji danych zapisanych na dysku

Zawartość nośników oraz ciekawe informacje statystyczne oferują takie narzędzia, jak SequoiaView. Graficzny sposób prezentacji ułatwia obsługę oraz ułatwia odnalezienie folderów i plików, które zajmują najwięcej miejsca. Xinorbis natomiast, generuje precyzyjne raporty dotyczące plików, ich rozmiarów, atrybutów i właścicieli. Wyszukuje duplikaty i proponuje ich usunięcie. Pozwala porównywać zawartość katalogów.

Nie można również pominąć aplikacji umożliwiających tworzenie wirtualnych napędów, mapujących dodatkowe woluminy czy katalogi. Jednym z najbardziej znanych jest DAEMON Tools. Pozwala podłączać obrazy takich typów, jak na przykład cue, ISO, ccd, bwt, nrg czy pdi. Obsługuje do 4 wirtualnych napędów i potrafi emulować różne zabezpieczenia. Podobną rolę spełnia w systemie Virtual Drives Manager.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: