Narzędzia foto i wideo

ACD Systems jest dobrze znane wielu użytkownikom jako producent doskonałej przeglądarki graficznej ACDSee. Zapewne jednak niewielu czytelników wie, jak bogatą ofertę ma ta firma. Każdy amator multimediów znajdzie w niej coś dla siebie.


ACD Systems jest dobrze znane wielu użytkownikom jako producent doskonałej przeglądarki graficznej ACDSee. Zapewne jednak niewielu czytelników wie, jak bogatą ofertę ma ta firma. Każdy amator multimediów znajdzie w niej coś dla siebie.

ACD VideoMagic - raczej nie pozwoli na zmontowanie "Szeregowca Ryana", ale do przygotowania filmów z wakacji i rodzinnych uroczystości nadaje się znakomicie.

ACD VideoMagic - raczej nie pozwoli na zmontowanie "Szeregowca Ryana", ale do przygotowania filmów z wakacji i rodzinnych uroczystości nadaje się znakomicie.

Kamery i aparaty cyfrowe są dziś coraz bardziej popularne. Na pewno wiele osób ma w swoich zbiorach dużo materiału wideo, który chciałyby zmontować w jakiś ciekawy i profesjonalnie wyglądający klip. Nie każdy jednak miał do czynienia z montażem wideo, który wymaga sporej znajomości niezwykle zaawansowanych programów, jak również podstaw teoretycznych. Nic jednak straconego, ACD Systems oferuje narzędzie, które może zrobić to za Ciebie.

ACD VideoMagic

Czy oglądałeś kiedykolwiek seriale sensacyjne, w których genialny "informatyk" za pomocą jakiegoś magicznego programu robił cuda z obrazem? Wystarczyło kliknąć myszą, a komputer robił wszystko sam. Producenci VideoMagic oglądali takich filmów chyba za dużo. Co powiesz na program, który jest mądrzejszy od Ciebie i sam zadecyduje, jak będzie wyglądał Twój film z wakacji?

Nie martw się jednak, nie zrobi zbyt wiele. Po uruchomieniu aplikacji ukazuje się stary dobry Eksplorator, w którym można odnaleźć potrzebne fragmenty wideo, muzyki lub nawet zdjęcia. Teraz musisz zadecydować, które z nich wykorzystasz w klipie, przeciągając wybrane pliki na odpowiedni pasek. Pozostaje Ci wybór maniery (bo trudno tu mówić o stylu), w jakiej powstanie dzieło. To wszystko!!! Praktycznie żadnych możliwości edycji, program sam analizuje ścieżkę dźwiękową oraz wideo i bez skrupułów wstawia przejścia (transitions) tam, gdzie uzna za stosowne. W zależności od wybranego stylu może również dodać kilka efektów. Rezultaty pracy możesz obejrzeć i jeśli Ci odpowiadają, zapisać na dysku.

ACD FotoCanvas 2.0 - nie ma zaawansowanych narzędzi, ale jest prosty w użyciu i umożliwia podstawową fotoedycję zdjęć.

ACD FotoCanvas 2.0 - nie ma zaawansowanych narzędzi, ale jest prosty w użyciu i umożliwia podstawową fotoedycję zdjęć.

Jeżeli nigdy nie miałeś do czynienia z edycją wideo, a swój film traktujesz raczej jako ciekawą pamiątkę, jest to program dla Ciebie. Musisz się jednak uzbroić w odrobinę cierpliwości, ponieważ stabilność aplikacji pozostawia wiele do życzenia, a analiza trwa niemiłosiernie długo. Jednak w zamian za te niedogodności dostajesz obraz, który dobrze współgra z muzyką i ucieszy oczy każdego, kto oczekuje, że jego film nabierze nieco "ogłady".

Oferta ACD Systems jest adresowana do szerokiego grona użytkowników, którzy z różnych powodów nie mają ochoty spędzić połowy życia na poznawaniu zaawansowanych programów graficznych. Potrzebujesz prostego programu, w którym będziesz mógł poprawić kilka parametrów zdjęcia, przygotować je do umieszczenia na stronie WWW? Czytaj więc dalej.

ACD FotoCanvas 2.0

Prosty i łatwy w obsłudze program do edycji zdjęć. Zawiera wszystko, co potrzebne do podstawowej ich obróbki. Możesz szybko zeskanować fotografie lub pobrać je z aparatu cyfrowego. Efekt czerwonych oczu, wywołany lampą błyskową, można szybko usunąć odpowiednim narzędziem. Fotografia jest blada i niewyraźna? Masz wiele innych narzędzi, aby poprawić jasność, kontrast, nasycenie. Jeśli ufasz programowi, wystarczy nacisnąć przycisk Auto levels, a sam dobierze parametry.

Jeśli zdjęcie jest źle skadrowane, krzywo zeskanowane, możesz się pobawić funkcjami resize, rotate, aby poprawić błędy. Na koniec wybierz jeden z dostępnych filtrów, aby zrobić np. pocztówkę w sepii. Jeśli czujesz niedosyt i chcesz poeksperymentować z filtrami, ściągnij sobie dodatkowe z Internetu.

Jak przystało na program do obróbki grafiki, FotoCanvas 2.0 oferuje funkcję wielopoziomowego cofania wykonanych operacji. Co ciekawe, funkcja ta przypomina History z Photoshopa: wykonane operacje są przejrzyście opisane i łatwo dotrzesz do punktu, w którym popełniłeś błąd.

Jeśli zwykła obróbka fotografii Ci nie wystarcza, możesz się pobawić narzędziami malarskimi i rysunkowymi, od kreślących linie i różnego rodzaju elipsy, przez przybory typu ołówek czy pędzel, aż po bardzo przydatne Clone, Sharpen i Blur. Załóżmy, że chcesz powielić jakiś element w innym miejscu. Możesz użyć narzędzia Clone, które działa jak pędzel powielający fragment obrazu w innym miejscu. Pędzle typu Sharpen i Blur pozwalają odpowiednio wyostrzyć lub rozmyć partie obrazu. Decydując o wielkości pędzla i intensywności procesu, uzyskujesz pożądany efekt. Wyniki pracy mogą zostać zapisane na dysku w jednym z wielu formatów lub wydrukowane.

FotoSlate 2.0 - jeśli chcesz przygotować album z ilustracjami w postaci cyfrowej lub wydrukować zbiór zdjęć z aparatu cyfrowego, skorzystaj z tej aplikacji.

FotoSlate 2.0 - jeśli chcesz przygotować album z ilustracjami w postaci cyfrowej lub wydrukować zbiór zdjęć z aparatu cyfrowego, skorzystaj z tej aplikacji.

Program wydaje się interesującym rozwiązaniem dla amatorów cyfrowej fotografii. Ma większość potrzebnych funkcji, jest prosty w obsłudze i zrozumiały dla użytkownika. U dołu ekranu znajdują się krótkie informacje na temat narzędzia, nad którym znajduje się kursor. To się bardzo przydaje, zwłaszcza jeśli ktoś dopiero poznaje program i jego możliwości. Dobranie parametrów poszczególnych efektów ułatwia szybki podgląd, który odświeża się niezwykle płynnie, nawet jeśli pracujesz z obrazami w dużych rozdzielczościach.

Z czystym sumieniem można by polecić FotoCanvas 2.0 każdemu, gdyby nie jego stosunkowo wysoka cena, 39,95 dolara. To zdecydowanie za dużo, biorąc pod uwagę, że wiele bezpłatnych programów ma zbliżone, jeśli nie większe możliwości.

Czy spędziłeś kiedyś całą noc na mozolnym zestawianiu ze sobą zdjęć tak, aby zmieściły się na kartce formatu A4? Katalogi, albumy ze zdjęciami - tu każdy centymetr jest ważny. Oddając zdjęcia do drukarni, pamiętaj, że płacisz za pełny format bez względu na to, czy go wykorzystasz, czy nie. Lepiej chyba tak zapełnić arkusz zdjęciami, żeby nie zostawiać wolnych miejsc. Jeśli kiedykolwiek miałeś z tym problem, poniżej omawiany program jest właśnie dla Ciebie.

FotoSlate 2.0

Szybka i wydajna praca - w końcu komputer ma być Twoim przyjacielem, pozwól więc żeby trochę Cię wyręczył. Program jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które tworzą katalogi, foldery, albumy ze zdjęciami. Dzięki gotowym szablonom łatwo przygotujesz arkusze do druku, wydrukujesz je, wykorzystując każdy wolny milimetr papieru. Estetycznie wyglądający katalog to nie problem, możesz użyć jednego z szablonów lub utworzyć własny, zamiast budować każdą stronę od podstaw, układając mozolnie zdjęcia strona po stronie, rozdział po rozdziale.

Aplikacja jest niewielka, bardzo wydajna i niezwykle pomocna. To zadziwiające, jak szybko radzi sobie z naprawdę rozbudowanymi projektami. Również cena wydaje się zachęcająca - 29,95 dolara to niewiele za oferowane udogodnienia.

ACDSee 5.0 - sztandarowy produkt ACD Systems, doskonała przeglądarka plików graficznych, oferująca ciekawe opcje - np. automatyczne przetwarzanie plików.

ACDSee 5.0 - sztandarowy produkt ACD Systems, doskonała przeglądarka plików graficznych, oferująca ciekawe opcje - np. automatyczne przetwarzanie plików.

Dzisiejsze twarde dyski przerażają pojemnością. Próbowałeś kiedyś zapełnić 60 GB zdjęciami? Aparaty cyfrowe, Internet... otaczają nas prawdziwe terabajty danych. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

ACDSee 5.0

Program doskonale znany od dawna, przez wielu uznawany za najlepszą przeglądarkę plików graficznych. Wersja 5.0, czyli najnowsze dziecko rodziny ACDsystems, oferuje znacznie więcej. To kompleksowy menedżer plików graficznych w wielu formatach. Jest niezwykle intuicyjny, szybki i stabilny. Przeglądanie zdjęć, katalogowanie i zbieranie w albumy to fraszka przy użyciu tego kombajnu. Skanowanie zdjęć, komunikacja z aparatem cyfrowym - wszystko możesz wykonywać niezwykle szybko i sprawnie.