Narzędzia nałogowego wypalacza

Gdy kupujesz nagrywarkę, wraz ze sprzętem otrzymujesz oprogramowanie nagrywające. Często nie wykorzystuje ono wszystkich możliwości napędu albo przerasta możliwości użytkownika. Na szczęście producenci oferują te aplikacje w wersji detalicznej, zwykle bogatszej w funkcje, a wiele firm udostępnia w Internecie wersje demonstracyjne - z kolei zubożone.


Gdy kupujesz nagrywarkę, wraz ze sprzętem otrzymujesz oprogramowanie nagrywające. Często nie wykorzystuje ono wszystkich możliwości napędu albo przerasta możliwości użytkownika. Na szczęście producenci oferują te aplikacje w wersji detalicznej, zwykle bogatszej w funkcje, a wiele firm udostępnia w Internecie wersje demonstracyjne - z kolei zubożone.

Przed wyborem programu określ swoje wymagania: jakiego typu płyty będziesz najczęściej tworzył, na jakich opcjach zapisu Ci zależy i jakich oczekujesz ułatwień w korzystaniu z narzędzia. Jeżeli kupujesz cały pakiet wraz z nagrywarką, zorientuj się, czy oprogramowanie pozwoli wykorzystać wszystkie atuty sprzętu. Chcąc Ci ułatwić dokonanie wyboru, przetestowaliśmy 8 najczęściej spotykanych aplikacji nagrywających. Porównaliśmy ich funkcje, łatwość obsługi i ogólną wartość. Z wyjątkiem produktów firm Adaptec i CeQuadrat wszystkie te programy znajdziesz w Internecie oraz na naszym CD-ROM-ie.

Narzędzia nałogowego wypalacza

CD Maker Pro 2.65

Narzędzie popularne w Stanach Zjednoczonych, a w Europie prawie nieznane. Obsługuje wiele formatów, w tym CD-Extra czy VideoCD, ale nie ma tego, co u konkurentów ze starego kontynetu od dawna jest standardem.

Interfejs aplikacji nie opiera się na Eksploratorze, więc dodawanie obiektów wymaga otwarcia okna Eksploratora Windows albo korzystania z niewygodnego okna Import Files. Nie obsługuje trybu SAO ani formatu CD-Text, nie pozwala tworzyć płyt startowych. Brak narzędzi do edycji audio, a odstępu między utworami nie można regulować nawet w DAO. Kopiowanie całych ścieżek danych odbywa się tylko do formatu ISO, a nie RAW. Dołączony moduł zapisu pakietowego File CD współpracuje tylko z płytami CD-RW i nie integruje się z Eksploratorem (nagrywarka nie jest traktowana jak kolejny twardy dysk; pliki przeciąga się do osobnego okna FileCD). Najlepszy w pakiecie jest moduł CD-Copy, który kopiuje płyty wielosesyjne, a nawet hybrydowe (PC/Mac); niestety, nie pozwala korzystać z plików obrazów BIN lub ISO.

Przy tak słabych możliwościach NTI CD Maker Pro wydaje się zbyt drogą, egzotyczną ciekawostką.

Cena: 79 USD

Producent: NTI, www.ntius.com

Narzędzia nałogowego wypalacza

CDRWIN 3.8A

Ulubiony program piratów, dla przeciętnego użytkownika zbyt skomplikowany, często wręcz nie do użycia - wymaga stosowania specjalnych plików-instrukcji (cue sheets), trudno w nim komponować własne płyty z danymi, a oferowane funkcje audio są mniej niż skromne.

Ma oryginalny interfejs użytkownika: nie skupia się na plikach jako podstawowym obiekcie działania, lecz wszystko podporządkowuje realizowaniu danej funkcji. Główne okno programu jest dość enigmatyczne dla kogoś, kto nie miał wcześniej do czynienia z tą aplikacją - to w zasadzie przybornik z dziesięcioma ikonami, które reprezentują podstawowe funkcje. Ikony nie są podpisane, opis przycisku pojawia się po najechaniu nań kursorem. Kliknięcie ikony wywołuje właściwe okno, w którym dokonuje się zmian ustawień.Oferuje przeglądarkę sektorów, opcje korygowania błędów odczytu czy ustalanie wielkości bloków danych dla kopiowanych ścieżek.

Pozwala na tworzenie płyt startowych (boot), ale, niestety, nie potrafi przygotować niezbędnego w tym celu obrazu dyskietki lub partycji startowej - trzeba posłużyć się narzędziem zewnętrznym, np. programem Norton Disk Editor. Jeśli chcesz przygotować płytę-archiwum danych, musisz albo otworzyć Eksploratora Windows i techniką przeciągania i upuszczania dodawać obiekty w oknie CDRWIN, albo korzystać z okna Przeglądaj programu, co jest bardzo niewygodne.

Nie oferuje żadnych narzędzi do edycji ani czyszczenia ze zniekształceń plików Wave. Indeksy można wstawiać tylko odpowiednim poleceniem w pliku instrukcji cue sheet. Obsługiwany jest natomiast format CD-Text.

Płyty CD-Extra tworzy się prosto: najpierw nagrywa się ścieżki audio, zostawiając otwartą płytę opcją Open New Session, a następnie dodaje się sesję z danymi. Jeżeli nagrywarka na to pozwala, sesja audio zostanie nagrana w trybie Disc At Once, a sesja z danymi - w trybie Track At Once (uzyskujesz więc Session At Once).

CDRWIN zadowoli zawodowców, znających tajniki nagrywania i składnię (bardzo prostą) plików cue sheet.

Cena: 49 USD

Producent: Golden Hawk, www.goldenhawk.com