Narzędzia od Intela

W związku z planowaną przez Apple sprzedażą nowych komputerów iMac z procesorami Intela, producent procesorów zapowiedział udostępnienie pod koniec roku narzędzi, umożliwiających programistom pracującym na "Maczkach" usprawnienie swoich aplikacji tak, by jak najlepiej działały z chipami giganta. Firma oświadczyła, że zaoferuje wersje beta kompilatorów i bibliotek zawierających optymalizację kodów dla Mac OS X.

Wiadomość o opracowywaniu narzędzi została podana podczas odbywającej się na Intel Developer Forum pierwszej w historii zjazdu sesji, poświęconej systemowi operacyjnemu Mac OS X. Narzędzia te zostaną opublikowane jako wtyczki przeznaczone dla oprogramowania Xcode firmy Apple. Mają być bardzo zbliżone do tych, które Intel opublikował dla systemów Windows i Linux. Według Intela, kompilatory będą oferowały osiągnięcie najwyższej wydajność na procesorach ich firmy.

Mimo oświadczeń, nie zostały zaprezentowane jeszcze żadne narzędzia działające pod Mac OS X. Są one dopiero w fazie wstępnych przygotowań. Jak na razie Intel nie podaje konkretnej daty publikacji narzędzi. Firma nie wie jeszcze jakie dodatkowe wyzwania i problemy napotka przy opracowywaniu rozwiązań dla systemu operacyjnego Apple.

Narzędzia Intela będą wspierały C, C++, oraz Fortrana, natomiast nie przewiduje się jak na razie kompilatorów dla Objective C, języka programowania wspieranego przez Apple.


Zobacz również