Narzędzie kontroli rodzicielskiej wymierzone w P2P

Holenderska organizacja antypiracka BREIN zamierza udostępnić oprogramowanie do sprawowania kontroli rodzicielskiej, które będzie wykrywać, czy w systemie zainstalowane są aplikacje do wymiany plików przez Internet i czy na dysku peceta zgromadzone są ewentualne nielegalne kopie plików multimedialnych.

Wprowadzenie tego typu aplikacji - zdaniem przedstawicieli organizacji - może przyczynić się do uświadomienia ludziom, że udostępnianie materiałów chronionych prawem autorskim w Internecie to proceder przestępczy, na którym tracą i twórcy i firmy fonograficzne.

Premiera aplikacji spodziewana jest 22 września. Za jej pomocą nie będzie można usuwać plików - w razie potrzeby (czyli w sytuacji, gdy rodzic uzna to za konieczne), dokument trzeba będzie usunąć ręcznie. Krytycy tego rodzaju rozwiązań wskazują tymczasem na możliwość nieprawidłowego użycia aplikacji, np. do nieuprawnionego zbierania danych na temat nielegalnej wymiany plików. BREIN podkreśla jednak, że żadne dane nie będą gromadzone i przesyłane do centrali organizacji.

Zobacz również:

  • Najlepsze darmowe programy do pobierania torrentów
  • Najlepsze aplikacje do kontroli rodzicielskiej 2023 - przegląd

W ostatnim czasie organizacja przegrała sprawę przeciw pięciu holenderskim dostawcom usług internetowych, których pozwała do sądu za to, iż nie zgodzili się przekazać jej danych na temat 42 użytkowników podejrzanych o udostępnianie chronionych plików w Sieci (informowaliśmy o tym w artykule "'Antypiraci' przegrywają w Holandii").

Plik będzie można pobrać ze strony NVPI, holenderskiej organizacji zrzeszającej przedstawicieli branży rozrywkowej.