Nasdaq znów zhakowany

Anonimowemu hakerowi udało się zmienić dane giełdowego indeksu wartości spółek Nasdaq-100. Jest to już drugie włamanie do serwera amerykańskiej giełdy.

Haker noszący pseudonim "prime suspectz" zaatakował w świąteczny weekend serwer internetowy amerykańskiej giełdy Nasdaq Stock Market. Podmienił on stronę pokazującą indeks wartości spółek Nasdaq-100 na obraźliwy tekst, informujący o łatwości pokonania "zabezpieczeń oprogramowania Microsoft Windows Server". Jest to już drugi w tym roku atak na serwis prowadzony przez firmę National Association of Securities Dealers z Waszyngtonu. W trakcie poprzedniego ataku, do dzisiaj nie zidentyfikowana grupa "United Loan Gunmen" włamała się do serwera Nasdaq, lecz - według zapewnień jego operatora - nie zdołała skraść żadnych poufnych danych.

Judy Inosanto, rzeczniczka Nasdaq, stwierdziła, iż ostatnie włamanie nie było niebezpieczne i ograniczało się jedynie do przekształcenia strony zawierającej indeks. Odmówiła podania szczegółów technicznych. Poinformowała jedynie, iż napis został szybko zmieniony na właściwą treść.

Zobacz również:

  • 35 000 kont PayPal zaatakowanych - czy Twoje także?

W maju ub.r. Nasdaq kosztem 2 mln USD zastąpił stary serwer produkcji firm Tandem Computers i Sun Microsystems serwerem Aquanta ES5000 firmy 22 Unisys. Wyposażony on jest w cztery procesory Intel Pentium III Xeon i działa pod systemem Windows NT oraz oprogramowaniem Microsoft SQL Server i innymi aplikacjami tej firmy.

Więcej informacji: www.nasdaq.com