Następca Cabira atakuje

W tym tygodniu pojawił się napisany prawdopodobnie w Rosji wirus CommWarrior.A zarażający telefony komórkowe Nokii z serii 60 oparte na Symbianie. W odróżnieniu od swojego poprzednika - Cabira - potrafi się przenosić nie tylko przez Bluetooth, lecz również za pomocą wiadomości MMS.

Wirus rozsyła się do ludzi, których znajdzie w książce adresowej. Wyprodukowane przez niego MMS-y mogą jednak nie być łatwe do rozpoznania, gdyż CommWarrior.A nadaje im różne nazwy (istnieje ponad 20 wariantów, w tym również takie, które udają aktualizację systemu). Zaleca się, by wszyscy użytkownicy telefonów pracujących pod systemem Symbiana nie odczytywali wiadomości niewiadomego pochodzenia.

Wirus korzysta ponadto z metod 'tradycyjnych' i skanuje okolicę przy pomocy Bluetooth w poszukiwaniu kolejnych telefonów. Może to doprowadzić między innymi do szybkiego wyczerpania baterii. Przedstawiciele Nokii twierdzą, że przemysł urządzeń mobilnych korzysta z doświadczeń komputerów osobistych i jest już gotowy na przyjęcie wirusowej inwazji. Poprzedni wirus na komórki, Cabir, rozprzestrzenił się w 16 krajach w ciągu zaledwie 6 miesięcy.

Do tej pory nie ma jescze zbyt wielu sygnałów od użytkowników, co może świadczyć o niewielkiej liczbie infekcji CommWarrior.A.


Zobacz również