Następca DVD - nie będzie porozumienia

Prowadzone przez koncerny Panasonic, Sony i Toshiba rozmowy w sprawie stworzenie jednego, spójnego formatu zapisu materiałów wideo na nośniku optycznym, który stałby się następcą DVD, zakończyły się fiaskiem - donosi serwis EETimes.com.

Przedstawiciele koncernów, biorących udział w negocjacjach, poinformowali, że nie udało im się wypracować konsensusu i aczkolwiek rozmowy będą kontynuowane, to szansa na uzyskanie wspólnego stanowiska - tzn. zaakceptowanie jednego formatu, który wszystkie firmy miałyby wspólnie rozwijać - jest znikoma.

Oznacza to, że w tej chwili szasnę na stanie się nastepcą DVD mają wciąż dwa formaty - opracowany i rozwijany przez konsorcjum BDA (na które czele stoi Sony) standard Blu-Ray oraz stworzony wspólnie przez Toshibę i NECa format HD-DVD.

Zobacz również:

  • Jak dokonać konwersji muzyki z płyty CD do MP3 w Windows 10/Windows 11?

Więcej informacji:

http://www.eetimes.com

Aktualizacja: 20 maja 2005 11:59

Matsushita gani Toshibę za opóźnianie wprowadzenia na rynek następcy DVD. Tymczasem Toshiba ani myśli o zaprzestaniu promowania stworzonego przez siebie standardu HD-DVD. Wygląda na to, że rola klienta kupującego licencję na Blu-ray (standard opracowany przez Sony i Matsushitę) zupełnie jej nie odpowiada.

Powody napięć są oczywiste: obydwie konkurujące grupy przez lata wydawały na badania olbrzymie sumy pieniędzy - nie chcą teraz jednym ruchem sprawić, by były to pieniądze wyrzucone w błoto.