Następca P4 bez tajemnic

Podczas konferencji IDF Intel ujawnił szczegóły dotyczące procesora mającego być następcą Pentium 4. Nosi on oznaczenie kodowe Prescott i będzie pierwszym na rynku procesorem produkowanym z wykorzystaniem procesu technologicznego 0,09 mikrona. Do sprzedaży trafi najprawdopodobniej w czwartym kwartale tego roku.

Interesujące jest, że przedstawiciele Intela nie podali dotąd informacji, czy układy z rdzeniem Prescott będą sprzedawane pod nazwą Pentium 4, czy też może jakąś inną (Pentium 5?). Bardziej prawdopodobna jest jednak ta druga opcja, gdyż ilość zmian wprowadzonych do nowych procesorów w porównaniu z P4 jest tak duża, że z całą pewnością usprawiedliwiałaby "przeskok" w nazwie o jedną cyferkę. Przypomnijmy - 4 lata temu, kiedy Intel zwiększył taktowanie układów Pentium II i "dołożył" do nich obsługę instrukcji SSE wystarczyło to aby zmienić nazwę procesora na Pentium III.

Z technologicznego punktu widzenia układy z rdzeniem Prescott będą "naszpikowane" nowymi rozwiązaniami. Będą one produkowane z wykorzystaniem tzw. naprężonego krzemu (Strained Silicon). W naprężonym krzemie elektrony przemieszczają się bardziej płynnie, zwiększając szybkość tranzystorów. Dzięki temu zwiększy się skalowalność układów, które bez trudu będą mogły pracować z częstotliwościami nawet do 5 GHz. Proces Intela będzie pierwszym przemysłowym zastosowaniem naprężonego krzemu.

Anand Chandrasekher

Anand Chandrasekher

Nowe procesory oparte będą na architekturze NetBurst i będą zawierać ok. 100 mln tranzystorów (czyli mniej więcej tyle, ile znajdzie się w 64-bitowych procesorach AMD) o długości bramki wynoszącej zaledwie 50 nm. Będą one najmniejszymi i najszybszymi z produkowanych na świecie tranzystorów CMOS. Dla porównania - tranzystory znajdujące się w procesorach Pentium 4 mają wielkość 60 nm. Zastosowanie technologii 0,09 mikrona ma ponadto zmniejszyć zapotrzebowanie procesorów na energię a przez to również ilość wydzielanego przez nie ciepła.

(Na zdjęciu Anand Chandrasekher z Intela, prezentujący pierwsze "wafle" krzemowe zawierające rdzenie nowych procesorów.)

Kwestią bardzo istotnie wpływającą na wydajność Prescottów będzie dwukrotnie większy niż w Northwoodach rozmiar pamięci cache drugiego poziomu. Będzie on wynosił aż 1 MB. Ponadto Intel usprawnił technologię wielowątkowości (Hyper-Threading), która ma teraz być jeszcze bardziej wydajna dzięki skróceniu czasu potrzebnego do przełączenia układu pomiędzy dwoma procesami.

Procesory oparte na rdzeniu Prescott będą współpracować z szyną systemową taktowaną z częstotliwością 800 MHz Quad Pumped. Będzie je można instalować w płytach głównych wykorzystujących chipsety i865 oraz i875, które mają trafić do sprzedaży już w drugim kwartale tego roku.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się z rozmowy z Billem M.Siu, wiceprezesem Intela i jednocześnie generalnym menadżerem platform desktop. Wywiad dostępny jest w sekcji Intel Developer Forum pod adresem: http://www.pcworld.pl/idf/


Zobacz również