Następca Xperii 5 z aparatem w ekranie, co wiemy o flagowym Sony?

Do sieci wyciekły informacje na temat najnowszej Xperii, która może zadebiutować już na targach MWC w lutym. Sprawdzamy, czego można spodziewać się po nowym smartfonie.

Nie ma się co oszukiwać Sony nie radzi sobie na rynku smartfonów najlepiej. Jeszcze zaledwie kilka lat temu Sony-Ericsson, a później Sony przedsiębiorstwo było jednym z największych graczy na tym rynku. Wystarczy przypomnieć sobie takie modele, jak Arc S czy Xperia Z. Dzięki Japończykom producenci zaczęli stosować wodoodporne obudowy oraz zwrócili dużo większą uwagę na jakość fotografii wykonywanych za pomocą smartfonów.

Następca Xperii 5 z aparatem w ekranie, co wiemy o flagowym Sony?

Źródło: nl.letsgodigital.org

Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy. Nie inaczej jest w przypadku Sony. W 2019 roku na rynku pojawiło się zaledwie kilka modeli, które charakteryzują się ekranem o proporcjach 21:9. Najnowsze modele nie stały się hitami sprzedażowymi. Niestety nietypowe proporcje w połączeniu z wysoką ceną nie przekonały nabywców.

Obecnie główną nowością Sony na 2020 rok jest konsola PlayStation 5, która zadebiutuje w okolicach grudnia 2020 roku. W Japonii większość pracowników zaangażowana jest w projektowanie i produkcję konsoli nowej generacji, ale wszystko wskazuje na fakt, że na początku 2020 roku zobaczymy również nowego smartfona. Xperia, która pojawi się na rynku ma być następcą tegorocznych modeli Xperia 1/Xperia 5/Xperia 10. Ostateczna nazwa nowego modelu nie została jeszcze ustalona. Mówi się o modelu Xperia 3 lub Xperia 6. W chwili obecnej nazewnictwo smartfonów od Sony jest tak niejasne, że nie zdziwilibyśmy się, gdyby na rynku nagle zadebiutowała Xperia 3 i była następcą Xperii 5.

Smartfon z pewnością po raz kolejny zaoferuje kontrowersyjny ekran o kinowych proporcjach 21:9.

Planuje się, że flagowy modeli Xperii zadebiutuje na rynku nieco wcześniej, niż zeszłoroczna Xperia 1. W 2019 roku Sony zdecydował się na prezentacje swojego flagowego modelu bardzo późno - pod koniec maja. Wszyscy konsumenci planujący zakup flagowego smartfon byli już w posiadaniu urządzeń od konkurencji lub czekali na debiut iPhone'a 11.

Sony przez lata ignorowało obecność wycięć w ekranie. Ostatnie modele mają minimalne ramki, ale górna z nich jest zauważalnie szersza, ponieważ w komponowano w nią przednią kamerkę. Plotka głosi, że przyszłoroczny model podobnie, jak Samsungi Galaxy posiadać będzie aparat wbudowany w ekran.

Niedawno opublikowany patent wydaje się potwierdzać nasze przypuszczenia dotyczące ekranu ze zintegrowanym aparatem do selfie. Sony Corporation w marcu 2019 roku złożyło wniosek o patent na odnowiony interfejs użytkownika. Stosowne pismo dotarło do Japońskiego urzędu patentowego. Dokument został opublikowany 19 grudnia 2019 roku w WIPO Global Design Database.

W materiale można znaleźć rendery smartfonów, na których wyświetlany jest nieco dziwny interfejs użytkownika. Rysunki poglądowe pozwalają również zobaczyć, jak wyglądać będzie kształt i obudowa nowego modelu. W przypadku przyszłorocznego modelu Sony postanowiło zlikwidować górną ramkę, ale w zamian pojawił się dolny podbródek.

Interfejs użytkownika na przedstawionych rendereach pokazuje godzinę z lewej strony oraz ikony takie, jak poziom baterii z prawej strony, dzięki czemu wiemy, że aparat zostanie umieszczony w centralnej części ekranu.

Następca Xperii 5 z aparatem w ekranie, co wiemy o flagowym Sony?

Źródło: nl.letsgodigital.org

Nowe modele Sony posiadać będą aparat przedni w takim samym miejscu, jak Samsungi Galaxy Note 10, Galaxy A51, Galaxy A71, Galaxy S10 Lite, Galaxy Note 10 Lite oraz Galaxy S11. Wszystko wskazuje na to, że moda na wycięcia w ekranie odchodzi na dobre.

Patrząc na wymiary urządzenia i porównując je z dotychczasowymi flagowcami Sony nowe urządzenia zastąpi Xperię 1, której wielkość jest praktycznie identyczna. Model 5, który zadebiutował na targach IFA 2019 jest nieco mniejszy.

Bardziej dociekliwi internauci z pewnością zauważą, że na jednej z fotografii widnieje data 25 lutego 2019 roku. Wszystko wskazuje na to, że nowe urządzenie zostanie zaprezentowane własnie w poniedziałek 25 lutego 2019 roku. Co ważne data ta zbiega się z targami Mobile World Congress w Barcelonie. Przyszłoroczna edycja rozpoczyna się w niedzielę 24 lutego, a Sony zazwyczaj pojawia się na imprezach z serii MWC.

Następca Xperii 5 z aparatem w ekranie, co wiemy o flagowym Sony?

Źródło: nl.letsgodigital.org

Producent prawdopodobnie zdecyduje się na zwołanie konferencji prasowej 25 lutego 2019 roku korzystając z faktu, że znaczna część dziennikarzy technologicznych zjedzie się na targi MWC.

Mówi się, że przyszłoroczny flagowiec Sony będzie pierwszym modelem marki z obsługą sieci 5G. Z tego powodu oczekujemy, że Japończycy wykorzystają procesor Qualcomm Snapdragon 865 ze zintegrowanym modemem. Możliwe, że obok flagowej Xperii pojawi się również nieco tańszy wariant z procesorem Snapdragon 765G. Urządzenie to wyciekło jakiś czas temu do sieci dzięki bazie danych Geekbench'a.

Na jakie funkcje dodatkowe od Sony możemy liczyć? Z pewnością wydajny procesor z wyświetlaczem o proporcjach 21:9 pozwoli uzyskać lepszą wydajność w grach, ale nie jest to nic odkrywczego. Dużo ważniejsza będzie obecność PlayStation 4 Remote Play. Opcja ta prawdopodobnie po premierze PlayStation 5 pozwoli na zdalną rozgrywkę również z wykorzystaniem nowszej konsoli.

Dzięki PS4 Remote Play ze smartfonem można połączyć kontroler DualShock 4 i strumieniować gry z konsoli PlayStation 4. Początkowo rozwiązanie to dostępne było jedynie na smartfonach Sony, ale od października 2019 roku dostępne jest na coraz większej liczbie urządzeń.

Źródło: nl.letsgodigital.org