Następcy Robocopa

Być może już za kilka lat żołnierze będą się ubierali w "cybermundury", wyposażone w dziesiątki czujników, i połączone w sieć kombinezony bojowe. Prace nad takim projektem chcą rozpocząć amerykańscy naukowcy.

Amerykańska armia zamierza stworzyć Instytut Nanotechnologii Wojskowej, który miałby się zająć m.in. opracowaniem połączonych w sieć oraz wyposażonych w dziesiątki czujników mundurów. Wojskowi chcą przeznaczyć na te badania 10 mln UDS. Obecnie szukają placówki naukowej, która podjęłaby się udziału w ich realizacji.

Armia liczy na to, że wykorzystując osiągnięcia nanotechnologii uda się zaprojektować mundury, które będą kuloodporne, lekkie oraz odporne na działanie chemikaliów. Stroje te mają być ponadto wyposażone w czujniki, które na bieżąco mają monitorować stan zdrowia żołnierza. Mundury wszystkich żołnierzy danego oddziału mają być połączone w sieć - to ułatwi komunikację oraz dowodzenie takim oddziałem.

"Oczywiście, efekty naszych prac będą użyteczne nie tylko dla wojska. Jesteśmy pewni, że wiele rozwiązań sprawdzi się również w zastosowaniach cywilnych" - powiedział dr Michael Andrews, przedstawiciel amerykańskiego Ministerstwa Obrony.


Zobacz również