Następne pokolenie

Serwisy informacyjne niemal każdego ranka częstują nas informacjami o nowościach w świecie komputerów. Oprócz procesorów, kart graficznych, płyt głównych również urządzenia sieciowe biorą udział w nieustannym "wyścigu zbrojeń". Spójrzmy, jakie produkty znalazły się w nowej ofercie firmy 3Com.


Serwisy informacyjne niemal każdego ranka częstują nas informacjami o nowościach w świecie komputerów. Oprócz procesorów, kart graficznych, płyt głównych również urządzenia sieciowe biorą udział w nieustannym "wyścigu zbrojeń". Spójrzmy, jakie produkty znalazły się w nowej ofercie firmy 3Com.

Następne pokolenie

Duże sieci warto dzielić na mniejsze wirtualne podsieci. Zabieg ten wyraźnie podnosi efektywność transmisji danych.

Trzon stosowanych obecnie produktów sieciowych to urządzenia przeznaczone do łączenia komputerów w sieciach średniej wielkości. Drugim elementem przyciągającym uwagę wielu przedsiębiorstw są rozwiązania wykorzystujące połączenie z Internetem. Wśród wielu nowości proponowanych przez firmę 3Com, urządzenia z obu wymienionych wyżej grup stanowią podstawę oferty. Jeśli potrzebujesz sieci wydajnych i niezawodnych, wśród dostępnych produktów znajdziesz coś dla siebie.

Magiczne pudełka

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do obecności na rynku serii produktów 3Com z serii OfficeConnect. Jest przeznaczona do niewielkich sieci lokalnych, w których podstawowy element zapewniający komunikację to koncentrator lub - rzadziej - przełącznik. Niedawno firma 3Com powiększyła rodzinę OfficeConnect o kilka specjalistycznych urządzeń znacznie ułatwiających pracę biurowych sieci typu peer to peer.

Pierwsze z nich to OfficeConnect Network Storage Server. Jego zadaniem jest zapewnienie użytkownikom sieci odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania danych. W małych środowiskach biurowych często chodzi tylko o to, żeby poszczególne stacje robocze mogły w łatwy sposób przekazywać sobie nawzajem informacje - dokumenty tekstowe, arkusze zawierające ważne dane itp.

W takim przypadku sieci równorzędne (peer to peer) to bardzo dobre rozwiązanie. Jeśli w firmie znajduje się kilka komputerów z zainstalowanym systemem Ms Windows 98, Windows 95 lub NT 4.0 Workstation, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wyposażyć je w karty sieciowe i połączyć okablowaniem. Po kilku godzinach, przy niewielkim nakładzie kosztów i pracy, sieć jest gotowa. Każdy z użytkowników może udostępnić swoje dane innym klientom sieci, cel został osiągnięty. Przy niewielkiej liczbie komputerów (dwa do dziesięciu) przedstawione rozwiązanie będzie działało w sposób zadowalający.

Następne pokolenie

Funkcje Internet Servera

Jeśli pracujących stacji jest więcej niż dziesięć, możesz napotkać kilka trudności. Po pierwsze, zaczynasz mieć do czynienia z dość dużym rozproszeniem danych w sieci. Udostępnienia się mnożą, użytkownicy powoli gubią się w tym, kto, gdzie i komu coś oferuje. Na przeglądanie Otoczenia sieciowego tracisz większą część czasu pracy. Drugim problemem występującym przy większej liczbie stacji jest wbudowane ograniczenie dotyczące liczby jednoczesnych podłączeń (maksymalnie dziesięć). Jedenasty użytkownik sieci dopóty nie może skorzystać z danych znajdujących się w udostępnionym folderze, dopóki ktoś się od niego nie odłączy.

Oczywistym lekarstwem na tego typu kłopot jest kupno serwera sieciowego wraz z odpowiednim oprogramowaniem. Sprawa jest prosta, ale niestety dość kosztowna. Dodatkowo wymaga wielu wydatków na instalację systemu operacyjnego (Netware, NT Server) i jego późniejszą obsługę. Sensownym rozwiązaniem jest zakup Network Storage Servera.

Idea działania tego urządzenia jest dość prosta. W zamkniętym pudełku, nieco większym od koncentratora, otrzymujesz coś w rodzaju połączenia twardego dysku (20 lub 40 GB) z kartą sieciową 10/100 Mb/s. Taka ilość przestrzeni dyskowej plus wydajność interfejsu sieciowego powinna wystarczyć w niedużych sieciach. Instalowanie nie wymaga rozległej wiedzy informatycznej, wystarczy wpiąć serwer do sieci. W dalszych czynnościach pomoże Ci odpowiednie oprogramowanie: Server Discovery Application i Configuration Wizard. Całkowity czas instalacji, przeprowadzanej nawet przez niezbyt doświadczonego użytkownika, wynosi około 15 minut.

Prosta obsługa nie jest jedyną zaletą tego urządzenia. Do zarządzania serwerem Network Storage wykorzystywany jest łatwy w obsłudze interfejs przeglądarki internetowej. Każdy, kto umie posługiwać się Navigatorem lub Explorerem, na pewno poradzi sobie z administrowaniem tym produktem. Dostęp do danych, które będą w nim przechowywane, opiera się na technologii podobnej do udostępnień sieci Microsoftu. Do uzyskania odpowiedniego poziomu uprawnień wymagane jest podanie hasła. Projektanci 3Com nie zapomnieli również o tak istotnym elemencie, jakim jest Backup. Do produktu dołączono oprogramowanie zapewniające możliwość automatycznego tworzenia kopii zapasowej oraz bieżącego monitorowania zasobów w komputerach użytkowników.

Następne pokolenie

SuperStack 3 3300 w wersji 24-gniazdkowej

Nie tylko Network Storage Server może być dla Ciebie interesujący. OfficeConnest eMail Server oraz Internet Server, oferują podobne funkcje. Email Server to zamknięty w niewielkim opakowaniu serwer poczty elektronicznej. W prosty sposób zapewni Twojej firmie usługę, która wymagała do tej pory użycia kosztownego lub skomplikowanego w konfiguracji oprogramowania. Uniezależniasz się też w pewnym stopniu od usługodawców internetowych. Drugi produkt wspomagający obieg informacji to Internet Server. Stanowi on kompletną platformę do obsługi wszystkich usług w firmie związanych ze zdalnym dostępem , dostępem do Internetu , buforowaniem ruchu internetowego a także współdzieleniem drukarki. Linia małych zamkniętych urządzeń jest i w tym przypadku kontynuowana, jednak liczba możliwych funkcji rośnie dość znacząco.

Ten najbardziej zaawansowany produkt może pracować jak prawdziwy serwer lokalny lub dostępowy. Jest co prawda wyposażony "tylko" w twardy dysk 10 GB i procesor Intel Celeron 500, ale przecież to zupełnie wystarczy na potrzeby niewielkiej sieci komputerowej. Instalacja, tak jak w przypadku pozostałych produktów, jest dość prosta. Użytkownicy podczas konfiguracji są prowadzeni za rękę przez czytelne kreatory. Wszystkie produkty są zarządzane z przeglądarki WWW oraz pracują na bazie protokołu IP.

Piramidy jak z Egiptu

Najlepszym rozwiązaniem do każdego przedsiębiorstwa, i to niezależnie od jego wielkości, jest oparcie infrastruktury sieci na jednej rodzinie produktów. Zapewnia to gwarantowaną, poprawną współpracę poszczególnych elementów. Żadnych przykrych niespodzianek typu: "Niestety! Państwa urządzenie nie współpracuje z naszym..." lub "Niestety, tego nie da się razem połączyć!". Grupą produktów pasujących do siebie niczym klocki lego jest seria urządzeń SuperStack 3. W jej skład wchodzą elementy najważniejsze w sieci każdej firmy, czyli koncentratory (hubs) i przełączniki (switches). Dla przypomnienia: koncentrator to urządzenie pracujące podobnie do rozgałęźnika. Jego zadaniem jest rozprowadzanie informacji, wpływających w postaci ramek, do wszystkich połączonych z nim urządzeń. Przełącznik stanowi bardziej inteligentną odmianę huba. Nie rozsyła odebranych informacji na ślepo, ale analizuje każdą ramkę i odnajduje port, do którego powinny być skierowane otrzymane dane. W rezultacie sieć działa zdecydowanie szybciej.